دانشنامه فرزند

مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری
مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: زمانی که مبتلا به عفونت باکتریایی هستید، آنتی بیوتیک ها واقعا نجات دهنده زندگی هستند. اگر پزشک تان در طول دوران بارداری آنتی بیوتیک تجویز کرده به این علت است که عفونت خطر بیشتری نسبت به عوارض جانبی احتمالی مصرف دارو دارد. اگر پزشک برای تان آنتی بیوتیک تجویز کرده است معمولا پنی سیلین یا از خانواده اریترومایسین است.

  • مصرف بیش از حد و غیر ضروری آنتی بیوتیک باعث مقاومت عفونت به دارو می شود.

  • آنتی بیوتیک ها تنها عفونت های باکتریایی را درمان می کنند بنابراین در عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا) بی تاثیرند.

  • مصرف اغلب آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری بی خطر است، بنابراین اگر پزشک برای عفونت مجاری ادراری (UTI) شما، آنتی بیوتیک تجویز کرد نسبت به مصرف آن حساس نباشید.

  • هر عفونتی نیازمند نوع و دوز خاصی از آنتی بیوتیک است، به این معنا که برای عفونت ها همیشه باید نسخه ای جدید دریافت کنید و داروهای باقیمانده را دور بریزید.

  • آنتی بیوتیک ها را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید، در این صورت به خوبی عمل کرده و موثر خواهند بود. هیچ وقت عمدا مصرف یک وعده آنتی بیوتیک را حذف نکنید یا با بهبود علائم بیماری مصرف دارو را قطع نکنید.

  • تنها از آنتی بیوتیک های تجویزی پزشکی که از بارداری شما مطلع است استفاده کنید. با پزشک در مورد مصرف پروبیوتیک برای تامین باکتری های مفید بدن صحبت کنید. در صورت امکان آنتی بیوتیک و پروبیوتیک را با فاصله چند ساعت از هم مصرف کنید.

  • تتراسایکلین، آنتی بیوتیکی است که باید از مصرف آن خودداری کنید، این دارو غالبا در معالجه آکنه مصرف می شود و ممکن است باعث سقط جنین، عیوب مادرزادی خفیف، آهکی شدن استخوان و دندان های نوزاد (خاکستری رنگ شدن دندان های دائمی نوزاد و کاهش رشد بعضی استخوان ها) شود. مشکلات استخوان با توقف مصرف دارو به حالت طبیعی برمی گردد.

  • پژوهشی که در سال 2017 در کانادا انجام شد نشان داد آنتی بیوتیک هایی از جمله آزیترومایسین، کلاریترومایسین و مترونیدازول با افزایش سقط جنین همراه هستند که پژوهش پیشین در مورد این آنتی بیوتیک ها را تایید می کند. این پژوهش همچنین نشان داد مصرف کوئینولون، تتراسایکلین و سولفونامید با افزایش خطر سقط جنین همراه است. نویسنده پژوهش خاطر نشان کرد بیماری هایی که مادران به خاطر آن آنتی بیوتیک مصرف می کنند می تواند باعث سقط جنین شود نه خود دارو. پژوهش بعدی که در سال 2017 و توسط همان پژوهشگر انجام شد نشان داد آنتی بیوتیک هایی مانند کلیندامایسین، داکسی سایکلین، کوئینولون، ماکرولید و فنوکسی متیل پنی سیلین، ممکن است با خطر بیشتر نقایص مادرزادی از جمله نقص عضو در ارتباط باشد، اما محققان تصدیق کردند این احتمال بسیار پایین است و تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بایدها و نبایدها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...