دانشنامه فرزند

ذخیره سازی خون بند ناف چیست؟
ذخیره سازی خون بند ناف

دانشنامه فرزند: خون بند ناف، خون اضافی در بند ناف بریده شده نوزاد و جفت است. نوزادان پس از تولد به آن نیازی ندارند اما این خون باقیمانده، حاوی سلول هایی است که می تواند به نوزاد بیمار، اکنون یا آینده کمک کند.

خون بند ناف حاوی همان اجزای موجود در خون طبیعی از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت و پلاسما است. چیزی که خون بند ناف را منحصر به فرد می کند غنی بودن آن از سلول های بنیادی خون ساز خاصی مشابه سلول های موجود در مغز استخوان است. این سلول ها در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارند.

ذخیره سازی خون بند ناف فرآیندی ساده و بی دردسر است که می تواند زندگی نوزاد را حفظ کند. خون بند ناف فورا پس از تولد از بند ناف گره زده شده یا بریده شده جمع آوری می شود، سپس خون برای استفاده در آینده فریز و ذخیره می شود. اگر چه ذخیره خون بند ناف در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، اما فرآیند جدیدی نیست. خون بند ناف به منظور درمان بیماری ها و اختلال های خطرناک، اوتیسم، نقص مادرزادی قلب و فلج مغزی، دیابت و پارکینسون جمع آوری می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد تازه متولد شده» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...