دانشنامه فرزند

مزایای ذخیره سازی خون بند ناف
ذخیره سازی خون بند ناف

دانشنامه فرزند: خون بند ناف دارای سلول های بنیادی خون سازی است که در خون دیگر اعضای بدن وجود ندارد. بیشتر سلول ها تنها قادر به نسخه برداری از خود هستند، برای مثال سلول های چشم تنها از سلول هایی که در چشم وجود دارد نسخه برداری می کنند، اما سلول های بنیادی بند ناف متفاوت اند؛ چون به طور کامل بالغ نشده اند، بنابراین می توانند به انواع سلول های خونی و سلول های سیستم ایمنی تبدیل شوند.

فایده ذخیره سازی خون بند ناف چیست؟

این سلول های قدرتمند نقش مهمی در معالجه بسیاری از بیماری های مهلک دارند. آن ها می توانند اکنون یا در آینده به فردی که بیمار است و نیاز به پیوند سلول های بنیادی دارد کمک کنند، همچنین می توانند به نوزاد یا یکی از اعضای خانواده تان که بعدا بیمار می شود کمک کنند. چگونگی استفاده از این سلول ها به روش بانک خون بند نافی که انتخاب کرده اید بستگی دارد.

خون بند ناف چه بیماری هایی را درمان می کند؟

سلول های بنیادی خون بند ناف در معالجه بیش از 80 بیماری کاربرد دارند. آن ها غالبا در درمان سرطان هایی نظیر لوسمی و لنفوم، اختلالات موروثی سیستم ایمنی و سلول های ایمنی، کم خونی داسی شکل، آنمی و بیماری گاچر به کار می روند، همچنین در معالجه اختلالات سیستم ایمنی، خون و عصبی کاربرد دارند. بیشتر این بیماری ها نیازمند پرتو درمانی یا شیمی درمانی هستند که باعث از بین رفتن سلول های مضر می شوند اما در همان زمان سلول های سالم را هم از بین می برند. پیوند سلول های بنیادی خون به بیمارانی که تحت درمان سرطان هستند کمک می کند تا بدن آن ها سلول های خونی جدید تولید کرده و در نتیجه سلامت را بهبود می بخشد.

این بیماری ها غالبا از طریق سلول های بنیادی مغز استخوان نیز درمان می شوند؛ اما جمع آوری سلول های بنیادی خون بند ناف آسان تر است و می توان آن ها را برای مدتی طولانی نگهداری کرد؛ همچنین می توان از آن برای افراد بسیاری استفاده کرد. این سلول ها به تقویت سیستم ایمنی افراد طی معالجه سرطان کمک می کند، کاری که سلول های بنیادی مغز استخوان قادر به انجام آن نیست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد تازه متولد شده» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...