اپیدورال

دانشنامه فرزند: اپیدورال یکی از روش های معمول و امن برای کنترل درد زایمان است، این دارو درد شما را کاهش می دهد و در عین حال شما را بیدار و هوشیار نگه می دارد.

عوارض اپیدورال بر روی نوزاد

داروی اپیدورال غالبا ترکیبی از داروی بیهوشی و مسکنی است که احتمال تغییر موقت در ضربان قلب جنین را افزایش داده و باعث مشکل در تنفس و خواب آلودگی او می شود، تونوس ماهیچه ای کاهش یافته و ممکن است در آغاز باعث دشوار شدن گرفتن سینه و شیر خوردن شود. این موارد احتمالی تنها در کوتاه مدت اتفاق می افتد و زیاد طول نمی کشد اما به همین دلیل هنگام استفاده از اپیدورال معمولا کنترل مداوم نوزاد مورد نیاز است. اگر چه کنترل جنین تا حدی حرکات شما را محدود می کند اما به پزشک این امکان را می دهد تا ضربان قلب نوزاد را بررسی کرده و بتوانید تداوم و شدت زایمان تان را ببینید، چون به طور کامل نمی توانید آن را احساس کنید.

عوارض اپیدورال بر روی مادر

زمانی که اپیدورال تزریق می شود بعضی از زنان کاهش فشار خون را تجربه می کنند و فشار خون باید به طور دائم کنترل شود. سرم مایعات و خوابیدن به پهلو کمک می کند تا هر گونه کاهش در فشار خون برطرف گردد. اپیدورال به ندرت باعث سردرد می شود. مسکن موجود در اپیدورال ممکن است باعث احساس خارش شود، که می توان آن را با استفاده از داروی دیگری برطرف کرد و در موارد نادر باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ می گردد. اپیدورال در موارد بسیار نادر باعث آسیب به نخاع و عصب ها می شود و در نتیجه مشکلات تنفسی ایجاد می کند. در موارد بسیار نادر اگر سوزن و دارو به جای عصب، وارد رگ شود ممکن است باعث بی حسی، مور مور شدن یا افزایش ضربان قلب شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان