دانشنامه فرزند

تشخیص، پیشگیری و متوقف ساختن درد زودرس

دانشنامه فرزند: مطالعات متعددی نشان می دهد که زنان زیادی در معرض خطر زایمان زودرس می باشند. در برخی موارد پزشکان سعی می کنند درد زودرس را متوقف سازند. اما گاهی نیز اجازه به پیشروی و زایمان می دهند. زمانی که شما در 35 یا 36 هفتگی می باشید، زمانی که شرایطی رو به وخامت مانند مسمومیت بارداری دارید و یا کودک در وضعیتی غیر قابل درمان در داخل رحم باشد، شاید به دنیا آمدن زود تر نوزاد بهترین انتخاب باشد.

تشخیص درد زودرس

شایع ترین روش پزشکان برای تشخیص درد زودرس زایمان انجام یک معاینه داخلی جهت بررسی دهانه رحم و کنترل انقباضات است. پزشک با استفاده از سونوگرافی مهبلی، دهانه رحم شما را اندازه می گیرد. دو آزمایش نسبتا جدید که ترشحات شما را از نظر وجود ماده ای که می تواند احتمال وقوع درد زودرس را نشان دهد وجود دارد.

  • آزمایش فیرونستین جنینی در این آزمایش از قسمت عقب واژن نمونه برداری می شود. در صورتی که نتیجه آزمایش منفی باشد نشانه خوبی است و نتیجه مثبت وقوع زایمان زودرس در آینده نزدیک را نشان می دهد.

  • آزمایش استریول بزاقی این آزمایش شامل نمونه برداری از بزاق داخل گونه می باشد. کارآیی این آزمایش هنوز تحت بررسی است.

پیشگیری از درد زودرس

پژوهشگران متعددی بر این عقیده می باشند که مصرف پروژسترون در طول دوران بارداری، می تواند احتمال درد زودرس را کاهش دهد. البته هنوز در مورد عملکرد بهتر میان پروژسترون های تزریقی و یا شیاف های مهبلی پروژسترون، به نتیجه ای نرسیده اند.

متوقف کردن درد زودرس

گاهی بسته به میزان زمان باقی مانده از بارداری، پزشکان صلاح می بینند درد زودرس متوقف گردد. در صورتی که درد زودرس قبل از هفته 34 رخ دهد، یک تزریق از استروئید ها صورت می گیرد. این دارو خطر مشکلات تنفسی و سایر مشکلات در نوزاد نارس را کاهش می دهد، اما تنها حدود یک هفته سودمند می باشند. در صورتی که بیش از یک هفته از زمانی که استروئید تزریق کرده اند گذشته، نباید یک بار دیگر تزریق را تکرار نمایید. توکولیتیک ها دارو های از بین برنده انقباضات رحمی هستند. این دارو ها برای چند روز یا چند هفته اثر می گذارند. اما می توانند عوارض جانبی برای شما به همراه داشته باشند. مثلا تربوتالین ممکن است باعث افزایش ضربان قلب و یا یک حس عصبی شود. سولفات منیزیم، می تواند باعث حالت تهوع، گر گرفتگی یا سرگیجه گردد. ایندومتالین یک داروی مقاوم است ولی به دلیل برخی تاثیرات بر روی جنین نمی تواند طولانی مدت استفاده گردد.

نکته: برخی دارو های جدید مانند نیفدیپین، وایوکس و سلبرکس جهت متوقف کردن درد زایمان وجود دارند که هنوز عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد نکرده اند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 19 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...