دانشنامه فرزند

سه ماهه اول بارداری: شروع حرکات جنین
شروع حرکات جنین

دانشنامه فرزند: تنها شانزده روز بعد از آغاز بارداری، صفحه عصبی نوزاد تشکیل می شود، این صفحه را می توان به عنوان پایه ای برای مغز و نخاع کودک متصور شد. صفحه بزرگ تر می شود و بر روی خودش تا می خورد تا اینکه به یک شیار تغییر شکل می دهد و آن شیار تبدیل به یک لوله می شود که همان لوله عصبی می باشد.

وقتی لوله عصبی حدودا در هفته ششم یا هفتم بارداری بسته شد حالت خمیدگی پیدا کرده و سه برآمدگی پیدا می کند که با نام پیشامغز، میان مغز و پس مغز شناخته می شوند. درست در پشت پس مغز بخشی قرار دارد که به زودی به نخاع نوزاد تبدیل می شود. این قسمت ها به زودی به 5 قسمت مختلف مغز که آن ها برای شما آشنا هستند یعنی مخ، مخچه، ساقه مغز، غده هیپوفیز و هیپوتالاموس تبدیل می شوند. البته همه قسمت های مغز جنین برای کامل شدن و به کار افتادن نیازمند زمان بیشتری هستند.

در همین زمان سلول های عصبی خاصی تشکیل می شوند و به سمت جنین حرکت می کنند تا عصب های اولیه را تشکیل دهند. سیستم عصبی نوزاد شما از میلیون ها میلیون نورون تشکیل شده که هر کدام از این سلول های بسیار کوچک دارای انشعابات بیرون زده ریزی هستند که آن ها را قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر می کند. به همراه آن اولین سیناپس های نوزاد شکل می گیرد؛ به این معناست که نورون های او می توانند با هم ارتباط برقرار کنند و حرکات اولیه نوزاد را (که برای شما قابل حس است) مانند چرخش برای قرارگیری در وضعیت جنین شکل دهند.

به دنبال آن حرکات دیگری انجام می شود، جنین حدود 8 هفتگی شروع به حرکت دادن دست و پا می کند. در پایان سه ماهه نخست نوزادتان مجموعه کاملی از حرکات انجام می دهد با این حال شما هنوز نمی توانید هیچ کدام از آن ها را کاملا حس کنید و تقریبا در همان زمانی که نوزاد دست و پایش را حرکت می دهد حس لامسه نوزاد شکل می گیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...