دانشنامه فرزند

سه ماهه دوم بارداری: احساس حرکات جنین
حرکات جنین

دانشنامه فرزند: در سه ماهه دوم بارداری، نوزاد می مکد، می بلعد، چشمش را باز و بسته می کند و می خوابد. طی سه ماهه دوم بارداری انقباض یکنواخت دیافراگم و ماهیچه های قفسه سینه اتفاق می افتد، آن ها را به عنوان حرکات تمرینی تنفس فرزندتان در نظر بگیرید.

اولین حرکات مکیدن و بلعیدن در حدود 16 هفتگی اتفاق می افتد. در هفته 21 بارداری رفلاکس طبیعی نوزاد باعث بلعیدن چند گرم از مایع آمنیوتیک در روز می شود و این بلعیدن به این معناست که فرزندتان قادر به چشیدن است، حسی که اکنون کاملا شروع به فعالیت کرده است. در هفته 18 بارداری اولین لگد زدن نوزاد را احساس می کنید.

نگران نباشید: اگر در هفته 18 بارداری حرکات جنین را هنوز حس نکردید نگران نباشید، این اتفاق ممکن است دیرتر رخ دهد، این مورد به خصوص برای زنانی که اولین بار باردار می شوند طبیعی است.

در همان زمان عصب نوزاد با غلاف میلین پوشیده می شود، میلین عایقی محافظ است که سرعت انتقال پیام در میان سلول های عصبی را افزایش می دهد، رشد میلین تا یک سالگی نوزاد ادامه دارد. در هفته 24 بارداری واکنش بزرگ پلک زدن اتفاق می افتد. در انتهای سه ماهه دوم بارداری رشد ساقه مغز فرزندتان که بالای نخاع و زیر قشر مخ قرار دارد و مسئول ضربان قلب، تنفس و فشار خون است تکامل می یابد، این بخش آخرین قسمت مغز است که کامل می شود. اکنون سیستم عصبی جنین به اندازه کافی رشد کرده است، بنابراین نوزاد با سر و صدای بلند بیرون از رحم تکان میخورد و حتی ممکن است سرش را به سمت صدای شما برگرداند. رشد هیجان انگیز دیگر در 28 هفتگی است که فعالیت امواج مغزی چرخه خواب از جمله حرکت سریع چشم هنگام خواب عمیق (مرحله REM) را مشخص می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...