دانشنامه فرزند

سه ماهه سوم بارداری: رشد مغز نوزاد
رشد مغز جنین

دانشنامه فرزند: تکامل، رشد و تقویت سیستم عصبی جنین و رشد ساختار ظاهری آن به طرز قابل ملاحظه ای به مصرف اسید فولیک وابسته است، موضوعی که در صورت بی توجهی به آن، می تواند به طور جدی سلامت جنین را به خطر اندازد.

سه ماهه سوم بارداری با رشد سریع نورون ها و ارتباط بین آن ها همراه است. وزن مغز نوزاد در پایان هفته 13 بارداری تقریبا 3 برابر می شود و از 100 گرم در پایان سه ماهه دوم بارداری به حدود 300 گرم افزایش پیدا می کند و ظاهر آن نیز شروع به تغییر می کند، سطح هموار پیشین رفته رفته شیاردار و کنگره مانند می شود.

در همین زمان مخچه (کنترل کننده حرکت)، سریع تر از قسمت های دیگر مغز جنین رشد می کند، سطح آن در اواخر هفته 16 بارداری 30 برابر می شود. این رشد خبر خوبی برای قشر مخ است که مسئول تفکر، به خاطر آوردن و احساس می باشد. با اینکه این قسمت از مغز طی بارداری سریعا رشد می کند، اما زمانی شروع به کار می کند که نوزاد متولد شود و پیوسته و به تدریج در اولین سال های زندگی به واسطه غنی سازی محیطی نوزاد کامل می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...