دانشنامه فرزند

غذاهای مناسب برای رشد مغز جنین
اسید فولیک

دانشنامه فرزند: از آنجا که سیستم عصبی نوزاد از ابتدای بارداری شروع به رشد می کند، به محض اینکه تصمیم به بارداری گرفتید روزانه 400 میکروگرم فولات (که بنام فولیک اسید یا ویتامین B شناخته می شود) مصرف کنید.

اسید فولیک برای رشد سلول های جنین، تشکیل بافت و DNA ضروری است و مصرف کافی آن پیش از بارداری و در ابتدای بارداری احتمال نقص لوله عصبی نوزاد مانند اسپینا بیفیدا را تا 70 درصد کاهش می دهد. پژوهش منتشر شده در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا هم حاکی از آن است که این ماده غذایی می تواند احتمال تولد نوزاد با اختلال طیف اوتیسم را به میزان 40 درصد کاهش دهد؛ بنابراین ویتامین های پیش از بارداری را که دارای حداقل 400 میکروگرم فولیک اسید است مصرف نمایید و به میزان کافی غذاهای غنی از فولات (مانند سبزی های برگ سبز و انواع غلات) مصرف کنید.

ماده مغذی دیگر برای رشد مغز و چشم، اسیدهای چرب امگا3، به خصوص DHA است که با نام دوکوزاهگزانوئیک اسید نیز شناخته می شود، مصرف کافی آن به خصوص در سه ماهه سوم بارداری که مغز نوزاد با سرعت بیشتری در حال رشد است ضروری می باشد چون این ماده، چربی ساختاری مغز و چشم است. خبر خوب اینکه DHA در بسیاری از ماهی های چرب خوراکی آب سرد (مانند سالمون، قزل آلا و ماهی کاد) به همراه جلبک دریایی و تخم مرغ غنی شده از امگا3 وجود دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...