دانشنامه فرزند: گریه کردن نوزاد به خصوص اگر اولین بچه نیز باشد، می تواند شما را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. شاید بهتر باشد به جای نگرانی در رفع علل گریه نوزاد خود بکوشید. دلایل جسمی فراوانی برای گریه فرزند تان وجود دارد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

  • گرسنگی گرسنگی در روز های اول، می تواند بیشترین دلیل گریه فرزند تان باشد. نوزادان به ندرت بعد از خوردن غذا گریه می کنند. چنین گریه هایی مداوم است و تا وقتی به فرزند تان غذا نرسد قطع نمی شود. پس از آغاز گریه او، متوجه علایم گرسنگی شامل مک زدن، باز و بسته کردن دست هایش باشید. اگر فرزند تان 2 تا 3 ساعت بعد از وعده قبلی شیر خود از خواب بیدار شود از گرسنگی است.

  • تشنگی معمولا کودکان تازه متولد شده بیشتر از تغذیه روزانه خود به مایعات احتیاج ندارند، ولی اگر فرزند تان تشنه به نظر می رسد می توانید کمی آب جوشیده سرد شده به او بدهید.

  • خیس یا کثیف بودن برخی از کودکان از خیس یا کثیف بودن پوشک خود بسیار ناراحت می شوند.

  • نفخ شکم یا کولیک گریه به شکل منظم، در اوقات بعد از ظهر و شب ها اگر همراه با درد، گاز و تورم شکم باشد، به علت کولیک است. اگر فرزند تان در ظرف یک ساعت بعد از خوردن شیر از خواب بیدار شود و یا پا هایش را به سمت داخل شکم بکشاند، می تواند به دلیل کولیک باشد. پس از هر بار شیردهی او را بلند کرده و با مالیدن پشت یا ضربه های آرام بر پشتش، آروغش را بگیرید.

  • احساس گرما یا سرمای شدید برای کنترل دما بهتر است دست خود را بر روی شکم فرزند تان بگذارید، زیرا دمای دست و پای او حرارت واقعی بدنش را نشان نمی دهد. دمای اتاق نوزاد را بین 16 تا 20 درجه سانتی گراد نگه دارید. اگر به محیط گرمی وارد می شوید لباس های اضافی او را حتی اگر خواب باشد، کم کنید.

  • نیاز به تغییر دادن جای کودک چون فرزند تان در این سن نمی تواند وضعیت خود را تغییر دهد، در صورت نیاز به کمک، گریه می کند. به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از خطر مرگ ناگهانی در نوزادان، که بر اثر خفگی اتفاق می افتد، همیشه او را به پشت بخوابانید.

  • بیماری گریه کودک بیمار از بعضی جهات حالت غیر طبیعی دارد، برای مثال، یک دفعه بلند و یک دفعه کوتاه می شود. کودک گاهی قبل از آشکار شدن علایم بیماری گریه را آغاز می کند. در صورتی که گریه به همراه آبریزش بینی، سرفه یا اسهال بود، احتمالا گرفتار سرما خوردگی یا عفونت های روده ای شده است. اگر هنگام گریه با مشت خود به گوشش ضربه زد، احتمالا مبتلا به یک عفونت گوش شده است.

  • سو هاضمه اگر یک تا دو ساعت بعد از خوردن شیر، فرزند تان شروع به گریه کرد، ممکن است هضم شیر برایش سخت باشد. در صورتی که از شیر خود تان تغذیه می کند بهتر است در رژیم غذایی خود تغییراتی بدهید، به عنوان مثال مقدار کمی شیر بخورید و از خوردن کافئین بپرهیزید. اگر شیر خشک می دهید با پزشک فرزند تان مشورت کنید تا در صورت لزوم شیر را عوض کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «گریه» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان