دانشنامه فرزند

درمان پسوریازیس در دوران بارداری
کرم مرطوب کننده

دانشنامه فرزند: پسوریازیس یک بیماری مرتبط با دستگاه ایمنی بدن است. در طی این بیماری دستگاه ایمنی با ارسال سیگنال های معیوب موجب تسریع رشد سلول های پوست می شود. درمان پسوریازیس در دوران بارداری به شدت بیماری شما بستگی دارد.

درمان موضعی

برای مادران بارداری که کمتر از 5 الی 10 درصد بدن شان درگیر این بیماری است درمان های موضعی مانند لوسیون و کرم برای پوست تجویز می شود. استفاده از نرم کننده ها مانند وازلین، مرطوب کننده یا کورتیکواستروئیدهای موضعی با دوز پایین جزء درمان های برگزیده هستند. بعد از هر بار حمام روزانه لایه ضخیمی از مرطوب کننده را بر روی پوست خود بمالید تا به پوست آبرسانی شود. اگر پزشک استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی را تجویز کرده است تنها مقدار کمی از آن را بر روی ناحیه کوچکی از پوست استفاده کنید.

نور درمانی

اگر پسوریازیس شدید باشد و کرم های موضعی مؤثر نباشد فتوتراپی با UVB (نور درمانی برای تسکین التهابی که باعث علائم پوستی شده) درمان مناسبی است. در صورتی که نور درمانی UVB برای تان انتخاب نشود نور طبیعی خورشید هم روش درمانی خوبی است. به خاطر داشته باشید فتوتراپی میزان فولات بدن را کاهش می دهد، بنابراین در ویتامین های پیش از بارداری خود حتما از فولیک اسید به میزان کافی استفاده کنید تا نوزاد سالمی داشته باشید و در صورت نیاز به مکمل های دیگر از پزشک خود کمک بگیرید.

دارو درمانی

بیشتر مادران باردار مبتلا به پسوریازیس با درمان موضعی یا فتوتراپی درمان می شوند اما مادرانی که بیماری شان شدید است ممکن است به معالجه با دارو نیاز داشته باشند. از آنجایی که معمولا همه داروهای تجویزی پسوریازیس در بارداری بی خطر نیستند، پزشک باید دارویی را انتخاب کند که دارای کمترین خطر برای شما و فرزندتان است. بعضی از این داروها شامل داروهای بیولوژیک ضد TNF مانند آدالیمومب و اینفلکسی مب است که باید مصرف آن را پیش از رسیدن به سه ماهه سوم بارداری متوقف کرد یا سیکلوسپورین که با خطر زایمان زودرس و نوزاد با جثه کوچک همراه است. بعضی از داروهایی که غالبا در معالجه پسوریازیس استفاده می شوند مانند متوترکسات، تازاروتین و آسیترتین به دلیل خطر نواقص مادرزادی و سقط جنین برای استفاده در بارداری مناسب نیستند.

سبک زندگی

از آنجایی که استرس غالبا علائم پسوریازیس را افزایش می دهد، کاهش استرس برای شما با تمام توان و نیرو اهمیت دارد. شیوه زندگی سالم در بارداری یعنی خوب غذا خوردن، استراحت کافی، ورزش و تمرین تکنیک های ریلکسیشن می تواند موثر باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...