دانشنامه فرزند

حفظ وزن سالم در دوران بارداری
وزن در بارداری

دانشنامه فرزند: بارداری به معنی خوردن به جای دو نفر نیست. زنی که شاخص توده بدنی اش (BMI) پیش از بارداری طبیعی است تنها به متوسط 300 کالری اضافی در روز نیاز دارد.

میزان کالری به تفکیک هر دوره سه ماهه بارداری باید شبیه طبقه بندی زیر باشد:

  • سه ماهه نخست بارداری: 1800 کالری در روز
  • سه ماهه دوم بارداری: 2200 کالری در روز
  • سه ماهه سوم بارداری: 2400 کالری در روز

با این حال، استثنا هم وجود دارد، اگر قبل از باردار شدن کمبود وزن داشتید یا دچار اضافه وزن و چاقی بوده اید باید با پزشک تان در مورد مقدار کالری مورد نیاز بدن خود مشورت کنید. در هر صورت، مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی به حفظ وزن سالم در بارداری کمک می کند. سعی کنید به هر وعده غذایی تان گزینه پروتئین دار (مانند سالمون، گوشت کم چربی، عدس و سبزی های برگ دار) و همچنین گزینه غنی از کلسیم (مانند ماست) و سبزی ها و میوه های رنگارنگ (فلفل قرمز، زرد و سبز، هویج و طالبی) اضافه کنید. همچنین مهم است آهن کافی که در گوشت گاو، فرآورده های سویا، تخم مرغ، اسفناج، کلم پیچ و بعضی از میوه های خشک مانند زردآلو، کشمش و انجیر وجود دارد و چربی های سالم نظیر چربی موجود در ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا و تن ماهی مصرف کنید.

البته گاهی اوقات ممکن است در مصرف بستنی یا تکه بیشتری از پیتزا زیاده روی کنید؛ اما بر اساس پژوهش اخیر بسیار مهم است که حساب اضافه وزن خود را در بارداری داشته باشید و برای اطمینان از صحیح بودن خورد و خوراک و تغییر در شیوه زندگی با پزشک تان صحبت کنید تا شما و فرزندتان در طول دوران بارداری سالم بمانید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...