دانشنامه فرزند

موارد مورد بررسی در سونوگرافی مرحله دوم بارداری
سونوگرافی در بارداری

دانشنامه فرزند: سونوگرافی مرحله دوم بارداری، آناتومی جنین را به طور دقیق بررسی می کند تا از رشد و تکامل طبیعی او اطمینان حاصل کند.

تصاویر سونوگرافی مرحله دوم بارداری (آنومالی) واضح تر و جزئی تر از سونوگرافی معمولی است که در سه ماهه نخست انجام می دهید. پزشک جنین را از سر تا باسن، قسمت میانی بدن و اطراف سر مورد بررسی قرار می دهد و وزن او را مشخص می سازد. چهار حفره قلب و همچنین کلیه ها، مثانه، معده، مغز، ستون فقرات و اندام های جنسی بررسی می شوند. سونوگرافر میزان مایع آمنیوتیک، موقعیت جفت و ضربان قلب جنین را نیز بررسی می کند.

همچنین سونوگرافی مرحله دوم مارکرهای شدید و خفیف را (مشخصاتی که نشان دهنده افزایش خطر ناهنجاری های کروزومی است) بررسی می کند. پیش از اقدام به انجام سونوگرافی مهم است بدانید تعداد کمی از نوزادان دارای مارکر خفیف هستند (کیست شبکه کوروئید، فوکوس اکوژن یا پیلکتازی و ...) که منجر به ناهنجاری می شود. در واقع، این مارکرها در 11 الی 17 درصد کل نوزادان سالم تشخیص داده می شوند، بنابراین اگر در سونوگرافی فرزند شما تشخیص داده شد نگران نباشید. پزشک در صورت لزوم آزمایش های تکمیلی را تجویز می کند که غالبا نیازی به آزمایش های بیشتر نیست.

اگر تا کنون با آزمایش خون غیر تهاجمی پیش از تولد (NIPT) یا نمونه برداری از پرز جفتی (CVS) جنسیت فرزند شما مشخص نشده، سونوگرافی مرحله 2 با اینکه اعتبار آن کمتر از 100 درصد است و به همکاری جنین بستگی دارد، جنسیت را مشخص می کند. به خاطر داشته باشید اگر نمی خواهید جنسیت نوزاد را بدانید به سونوگرافر اطلاع دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...