دانشنامه فرزند

سونوگرافی و آزمایش های دوران بارداری
آزمایشات بارداری

دانشنامه فرزند: تفاوت بین غربالگری و آزمایش تشخیصی چیست؟ شاید تعجب کنید که چرا آزمایش های تجویز شده برای شما با دوست تان فرق دارد.

تست غربالگری بارداری

بسیاری از مادران باردار، حتی در صورتی که برای ناهنجاری جنین با خطر کمی مواجه باشند، باید در طول بارداری چند تست غربالگری انجام دهند. علت آن است که تست های غربالگری غیر تهاجمی و دقیق هستند و هیچ خطری برای مادر و جنین ندارند و برای تان اطمینان خاطر مجدد فراهم می کنند. غربالگری بارداری شامل آزمایش خون اولیه، آزمایش خون غیر تهاجمی پیش از تولد (NIPT)، سونوگرافی فضای شفاف پشت گردن، سونوگرافی مرحله دوم و تست کواد است که با استفاده از نمونه خون یا سونوگرافی مشخص می شود آیا در خطر بالای تولد نوزاد با ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندرم داون یا نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا قرار دارید یا خیر. با این وجود از طریق تست غربالگری نمی توان این بیماری ها را تشخیص داد، اما بسته به غربالگری و ناهنجاری، می توان احتمال اینکه جنین در معرض این ناهنجاری ها قرار داشته باشد را به میزان 80 الی 99 درصد تعیین کرد.

آزمایش های تشخیصی بارداری

با اینکه تقریبا همه مادران آزمایش های غربالگری دوران بارداری را انجام می دهند، آزمایش های بیشتر به منظور تشخیص نهایی برای همه انجام نمی شود. بسیاری از والدین خصوصا آن هایی که نتایج آزمایش غربالگری برای شان منفی است می توانند با اطمینان منتظر تولد فرزندشان باشند چون احتمال بر این است که نوزادشان کاملا سالم به دنیا می آید.

در صورتی که نتیجه آزمایش مثبت باشد پزشک توصیه می کند برای مشخص شدن وجود ناهنجاری تست های تشخیصی تکمیلی انجام شود. برخلاف تست غربالگری، این آزمایش ها (مانند نمونه برداری از پرز جفتی (CVS) و آمینوسنتز) مواد ژنتیکی موجود در سلول های گرفته شده از جفت جنین یا مایع آمنیوتیک را بررسی می کنند. نمونه برداری پرزهای جفتی در تشخیص ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون و آزمایش مایع آمنیوتیک در تشخیص نقص لوله عصبی بسیار دقیق هستند چون از سلول های خود جنین برای تشخیص مشکل (و نه تشخیص نشانه های مشکل احتمالی) استفاده می شود.

در شرایط خاص ممکن است پزشک به جای برخی از آزمایش های غربالگری، ابتدا آزمایش های تشخیصی را تجویز کند و این در صورتی است که شما یا همسرتان سابقه خانوادگی داشته باشید، به اختلال ژنتیکی مبتلا باشید، فرزند قبلی تان مبتلا به ناهنجاری های کروموزومی باشد یا در معرض عفونت یا ماده ای قرار گرفته باشید که منجر به آسیب زدن به جنین در حال رشد شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...