دانشنامه فرزند

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
رحم

دانشنامه فرزند: تخمک ها درون تخمدان و در کیسه کوچک و پر از مایعی به نام فولیکول رشد می کنند. در هر ماه یک تخمک بالغ می شود و فولیکول حاوی تخمک پاره شده و تخمک آزاد می شود، این پروسه تخمک گذاری نام دارد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک با تخمک گذاری تداخل دارد. در بدن زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هورمون مردانه تستوسترون بیش از حد طبیعی تولید می شود و این میزان بالای هورمون مردانه، در تخمک گذاری اختلال ایجاد کرده و باعث قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی و تخمک گذاری در این زنان می شود. فولیکول های حاوی مایع پاره نمی شوند و در تخمدان به صورت کیست های ریزی باقی مانده و باعث ایجاد سندرم تخمدان پلی (تعداد زیاد) کیستیک می شود.

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

پزشکان در مورد علت دقیق سندرم تخمدان پلی کیستیک مطمئن نیستند اما عوامل زیر را با این مشکل در ارتباط می دانند:

  • ژنتیک: به نظر می رسد سندرم تخمدان پلی کیستیک ارثی باشد، بنابراین اگر مادر یا خویشاوندان نزدیک تان به این بیماری مبتلا باشند احتمال ابتلای شما بالاتر خواهد بود.

  • انسولین زیاد: محققان کشف کرده اند سطح انسولین (هورمون تنظیم کننده تجزیه قند بدن) در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک زیاد است چون بدن آن ها نمی تواند به طور مناسب از آن استفاده کند. انسولین عملکرد تخمدان ها را کنترل می کند و انسولین زیاد می تواند باعث تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری شود.

  • اضافه وزن یا چاقی: زنان دارای اضافه وزن در خطر بیشتر ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک قرار دارند، همچنین زنان مبتلا به سندرم در معرض خطر چاقی قرار دارند. هنوز مشخص نشده اضافه وزن باعث سندرم تخمدان پلی کیستیک می شود یا برعکس. با این وجود اگر سعی دارید باردار شوید ایده خوبی است که با خوردن غذاهای سالم و ورزش شروع کنید و وزن خود را پیش از اقدام برای بارداری به ایده آل برسانید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...