دانشنامه فرزند

بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک
داروی ناباروری

دانشنامه فرزند: باردار شدن برای زنانی که به بیماری سندرم پلی کیستیک تخمدان مبتلا هستند غیر ممکن نیست اما شما باید برای تحقق این امر به پزشک خود مراجعه نمایید و در مورد روش های درمانی با او مشورت کنید.

متفورمین

متفورمین داروی مخصوص دیابت می باشد که به تنظیم انسولین خون تان کمک می کند، این دارو در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک مورد تایید اداره کل خوراک و دارو (FDA) نیست. البته برخی تحقیقات نشان می دهد متفورمین و دیگر داروهای دیابت ممکن است به درمان باروری کمک کنند، بنابراین از پزشک خود در مورد مناسب بودن آن سوال کنید.

کلومیفن سیترات (کلومید)

این دارو تخمک گذاری را تحریک می کند و سال هاست به عنوان داروی رایج معالجه ناباروری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک شناخته شده است. گاهی اوقات به جای متفورمین از کلومید برای کمک به باردار شدن زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده می شود.

لتروزول (فمارا)

این داروی افزایش دهنده احتمال تخمک گذاری، غالبا به منظور درمان مشکلات تخمک گذاری استفاده می شود و برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک موثر است. همچنین فمارا به همراه متفورمین به افزایش شانس بارداری موفقیت آمیز کمک می کند.

تزریق هورمون

اگر فمارا یا کلومید، به همراه متفورمین یا بدون آن کمکی به باردار شدن نکند، داروهای تزریقی باروری روش دیگری برای زنان مبتلا به این سندرم خواهد بود.

لقاح خارج رحمی (IVF)

اگر هیچ کدام از روش های درمانی بالا موثر نباشد لقاح آزمایشگاهی می تواند بارداری را برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک واقعیت بخشد.

لاپاراسکوپی

در این عمل جراحی، پزشک با استفاده از سوزن باریکی که بر روی شکم قرار می گیرد (لاپاراسکوپی) و کوتر کردن (سوزاندن) بخش های کوچکی از تخمدان، میزان هورمون های مردانه را کاهش می دهد. هدف این روش کمک به بهبود تخمک گذاری است، اما پژوهش ها نشان می دهند گاهی نتیجه عکس خواهد بود، بنابراین همه پزشکان این روش را برای معالجه تخمدان پلی کیستیک توصیه نمی کنند.

ویتامین D

پژوهش مدرسه پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا در سال 2017 نشان داد میزان ویتامین D کافی به بارداری سالم و موفقیت آمیز زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک کمک می کند. محققان دریافتند احتمال مشکل شدن بارداری و تولد نوزاد سالم در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که کمبود ویتامین D دارند 40 درصد بیشتر از زنانی است که کمبود ویتامین D ندارند.

دارچین

یک پژوهش در سال 2014 نشان داد خوردن روزانه تنها یک قاشق چای خوری دارچین، ادویه ای که به تنظیم سطح انسولین کمک می کند، روشی بی خطر و موثر در تنظیم چرخه قاعدگی و افزایش شانس بارداری است. امتحان این روش ضرر ندارد، پس می توانید برای تنظیم قاعدگی خود به مدت چند ماه یک قاشق دارچین به صبحانه خود اضافه کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 16 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...