دانشنامه فرزند

تخمک گذاری چیست؟
تخمک گذاری

دانشنامه فرزند: به نظر شما اول مرغ وجود داشته یا تخم مرغ؟ در مورد تولید مثل در انسان ها جایی برای سوال نیست، اول تخم به وجود آمده است. زنان با همه تخمک های اندوخته شان، حدود 1 الی 2 میلیون، متولد می شوند. این میزان وقتی به سن بلوغ می رسید و تخمک ها از طریق تخمک گذاری شروع به آزاد شدن می کنند کاهش پیدا می کند؛ اما تخمدان ها هنوز دارای 300 الی 500 هزار تخمک هستند. حتی تا سن 37 سالگی ذخیره تخمک بیشتر زنان 25 هزار است.

تخمک گذاری زمانی انجام می شود که یکی از آن هزاران تخمک بالغ شود. معمولا هر دو تخمدان به صورت متناوب تخمک آزاد می کنند و به وسیله رشته های برگ مانند دیواره تخمدان به سمت لوله فالوپ حرکت می کنند. تخمک گذاری معمولا در اواسط چرخه قاعدگی زنان رخ می دهد و دانستن زمان آن در برنامه ریزی برای بارداری اهمیت زیادی دارد. زمانی که تخمک به سمت لوله فالوپ آزاد می شود، به دنبال همتای خود یعنی اسپرم است تا لقاح انجام شود؛ اما اگر اسپرمی وجود نداشته باشد یا اگر اسپرم دارای کیفیت لازم نباشد لقاح اتفاق نمی افتد، بنابراین تخمک پس از 12 الی 24 ساعت از بین می رود. اسپرم پس از نزدیکی و انزال وارد لوله فالوپ شود، می تواند مدت زمان بیشتری نسبت به تخمک زنده بماند. اسپرم می تواند تا چندین روز درون بدن زن زنده بماند؛ به این معنا که اگر چند روز پیش از تخمک گذاری نزدیکی داشته اید هنوز هم تعداد زیادی اسپرم در لوله فالوپ برای لقاح با تخمک وجود دارد.

البته بهترین راه برای کمک به لقاح تخمک و اسپرم این است که در روز تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید؛ اما تشخیص زمان دقیق تخمک گذاری دشوار است. برای محاسبه زمان تخمک گذاری خود می توانید از ماشین حساب تخمک گذاری دانشنامه فرزند استفاده نمایید. اولین روز قاعدگی به عنوان اولین روز چرخه قاعدگی در نظر گرفته می شود. قاعدگی طبیعی هر زن به طور متوسط 28 روز است. از آنجا که تخمک گذاری در نیمه چرخه اتفاق می افتد، اوج باروری تقریبا 14 روز بعد از شروع قاعدگی اخیر شما می باشد؛ اما محدوده طبیعی چرخه قاعدگی بزرگ تر است؛ قاعدگی به طور معمول 28 روز یا تقریبا 21 الی 35 روز طول می کشد. موضوع کمی پیچیده تر می شود چون ممکن است هر ماه هم کمی متفاوت باشد. بنابراین اگر خواهان باردار شدن هستید باید بدانید با اینکه این موضوع یک شبه رخ می دهد اما احتمال دارد کمی بیشتر طول بکشد. باروری حتی برای بسیاری از زوج های بارور و سالم، ممکن است 6 ماه یا بیشتر طول بکشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...