دانشنامه فرزند

لقاح چیست؟
لقاح

دانشنامه فرزند: هر کدام از بیضه های مردان در هر ساعت حدودا 4 میلیون اسپرم تازه تولید می کند. در هر انزال 200 میلیون اسپرم وارد واژن می شود. البته موانع بیشماری بر سر راه این اسپرم ها وجود دارد.

مایع منی، که در واقع ترکیبی مغذی از قندهای پیچیده، پروتئین و کمی ویتامین و مواد معدنی است به اسپرم ها سوخت رسانی می کند و به آن ها برای طی کردن مسیر از سمت واژن به لوله فالوپ برای رسیدن به تخمک کمک می کند. اولین چالش پیش رو خود واژن است. واژن دارای مقدار زیادی اسیدهای مضر برای اسپرم است. بسیاری از اسپرم ها درون واژن زنده نمی مانند؛ اما اگر زنده بمانند وارد مجرای گردن رحم می شوند. آن جا در موکوس موجود در گردنه رحم شناور هستند و با سرعت متغیر کم تا زیاد فاصله 17 سانتیمتری باقیمانده تا تخمک را طی می کنند. اما اسپرم های دیگر هنوز به نقطه پایانی نرسیده اند. آن ها باید سرعت شان را تنظیم کنند. اگر زود و قبل از پیدا شدن تخمک برسند زنده نمی مانند، اگر دیر برسند تخمک دیگر زنده نیست که با آن ترکیب شوند. همچنین باید مسیر را صحیح پیش روند. معمولا تخمک در هر ماه در یکی از دو لوله فالوپ وجود دارد. اگر اسپرم وارد لوله فالوپ خالی از تخمک شود باید تا آخر عمر منتظر تخمک بماند.

اسپرم هایی که به تخمک می رسند مانع رسیدن باقی اسپرم ها به تخمک می شوند. سرانجام وقتی یکی از آن ها به تخمک نفوذ می کند تخمک مانع ورود بقیه اسپرم ها شده و آن اسپرم وارد هسته تخمک می شود و سهم ژنتیکی خود در به جود آمدن جنین را آزاد می کند. اکنون تخمک بارور شده است. تخمک بارور شده (زیگوت) طی چند ساعت تقسیم می شود و این تقسیم ها پی در پی و در حال حرکت در لوله فالوپ به سمت رحم ادامه دارد. زمانی که این توده سلولی که اکنون بلاستوسیست نامیده می شود به رحم رسید حدود 5 روز گذشته و اکنون بلاستوسیست دارای 100 سلول است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه اول» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 3.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...