دانشنامه فرزند

درمان ناباروری ثانویه
درمان ناباروری

دانشنامه فرزند: اگر تصور شما این است که فقط به دلیل مثبت نبودن نتیجه تست خانگی بارداری تان در یک یا چند ماه به معالجه جدی نیاز دارید، به خاطر داشته باشید احتمال بارداری حتی در سالم ترین و جوان ترین زوج ها، در هر ماه و در هر چرخه قاعدگی تنها 20 الی 25 درصد است، به این معنا که هر ماه 75 الی 80 درصد احتمال شکست وجود دارد. پیش از درخواست کمک از دکتر، ابتدا عوامل زیر را مورد بررسی قرار دهید شاید بتوانید به تنهایی با انجام اقداماتی که ممکن است بارداری دوم را مشکل کرده باشد، باردار شوید.

بررسی آمادگی پیش از بارداری

آیا به خوبی اقدامات پیش از بارداری را انجام می دهید یا سخت مشغول کارهای پیچیده باردار شدن مانند طرح ریزی و زمان بندی برای نزدیکی منجر به بارداری هستید؟ برای والدینی که قصد بارداری برای بار دوم را دارند، سخت است که وقت و انرژی زیادی را صرف تلاش برای بارداری کنند، با اینکه احتمالا آن را برای فرزند اول انجام داده اند؛ اما بهتر است به عقب برگردید و با دقت ببینید چه اتفاقی در حال روی دادن است. آیا چرخه قاعدگی تان هنوز منظم است؟ آیا می توانید تخمک گذاری را به طور دقیق مشخص کنید، یا هر زمان که می خواهید نزدیکی دارید؟ (که باعث کاهش احتمال بارداری می شود). با پیگیری نشانه های باروری می توانید مسیر درست را دنبال کنید.

توجه به شیوه زندگی

آیا از زمان بارداری فرزند اول عادت های خود را تغییر داده اید؟ برای مثال آیا رژیم غذایی تان صحیح است یا امکان بهبود آن وجود دارد؟ متناسب بودن رژیم غذایی به باردار شدن سریع کمک می کند. آیا اکنون که مادر هستید کافئین زیادی مصرف می کنید؟ طبیعی است، اما مصرف کافئین زیاد برای باروری خوب نیست. آیا خواب تان کم شده است؟ البته اگر نوزاد اول باعث بیدار ماندن شما در شب می شده احتمال آن وجود دارد؛ اما کم خوابیدن می تواند باعث اختلال در هورمون ها و احتمالا باروری شما شود. اگر هر گونه عادت ناسالمی وارد زندگی تان شده اکنون بهترین فرصت برای ترک آن است و این فقط به عادت های شما محدود نمی شود. آیا همسرتان هر روز سیگار می کشد؟ سیگار کشیدن، مصرف الکل یا رژیم غذایی ناسالم بر کیفیت اسپرم تاثیر می گذارد. اگر شیوه زندگی همسرتان هم نیاز به تعدیل و تنظیم دارد سعی کنید آن را هم تغییر دهید.

بررسی وضعیت سلامتی

آیا شروع به مصرف داروهایی کرده اید که مانع بارداری می شود؟ آیا در وضع سلامتی تان تغییری ایجاد شده؟ برای مثال یک بیماری مزمن که از زمان تولد نوزاد اول تان ایجاد شده است. هر گونه تغییر در وضع سلامتی می تواند در برنامه بارداری شما تاثیر منفی داشته باشد. شاید تغییرات ساده سلامتی، برای مثال تغییر داروهای مصرفی به داروهایی سازگار با بارداری، یا کنترل کردن بیماری مزمن، بتواند شما را به رویای داشتن فرزند دوم نزدیک کند.

اندازه گیری وزن

آیا از زمان آخرین بارداری تان چند کیلویی اضافه وزن پیدا کرده اید؟ یا ممکن است وزن زیادی کم کرده باشید، در واقع وقتی دنبال فرزند کوچک تان می دوید وقتی برای غذا خوردن ندارید. وزن شما می تواند بر باروری تان تاثیر بگذارد؛ بنابراین نزدیک شدن به شاخص توده بدنی سالم می تواند شما را به بارداری دوم که منتظرش هستید نزدیک کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...