دانشنامه فرزند

عوارض ترشحات قهوه ای در طول دوره قاعدگی
لکه بینی

دانشنامه فرزند: در موارد نادر ترشحات قهوه ای رنگ در طول دوره قاعدگی می تواند نشانه مشکلی جدی باشد، در این صورت معمولا با علائم دیگری همراه است به عنوان مثال اگر ترشحات قهوه ای به دلیل عفونت دهانه رحم مانند بیماری التهابی لگن (PID) باشد، ممکن است در ناحیه شکم یا هنگام مقاربت جنسی درد داشته باشید و دچار تب، ترشحات واژن با بوی غیرطبیعی یا سوزش هنگام ادرار شوید.

ممکن است این ترشحات مربوط به کیست تخمدان، کیسه ای پر از مایع روی تخمدان یا درون آن باشد که در اکثر مواقع بی خطر است. کیست تخمدان علاوه بر ترشحات قهوه ای رنگ ممکن است باعث درد شکمی و فشار، درد خفیف در پایین شکم و ران ها، درد در هنگام نزدیکی و زمان قاعدگی شود، از آنجایی که کیست های تخمدانی غالبا علائمی ندارند معمولا به وسیله سونوگرافی تشخیص داده می شوند. ترشحات قهوه ای مربوط به سندرم تخمدان پلی کیستیک، عدم توازن هورمونی، ممکن است با رشد بیش از حد موها، آکنه و افزایش وزن همراه باشد.

علت مهم و احتمالی ترشحات قهوه ای سرطان دهانه رحم است اما طبق برآورد انستیتوی ملی سرطان تنها 0.7 درصد زنان در طول عمرشان به این بیماری مبتلا می شوند. در این وضعیت غیرمحتمل، ترشحات با درد هنگام نزدیکی و خونریزی پس از آن، قاعدگی های شدید و طولانی و خونریزی بین قاعدگی ها همراه است.

اگر باردار نیستید و پیش از قاعدگی یا پس از آن، نزدیک تخمک گذاری یا گاهی بعد از نزدیکی ترشحات قهوه ای دارید کاملا طبیعی به نظر می رسد، تا زمان برطرف شدن آن از پد بهداشتی روزانه استفاده کنید؛ اما اگر ترشحات قهوه ای یا خونی بیش از چند هفته طول کشید، چندین بار طی نزدیکی اتفاق افتاد، اگر در ناحیه واژن خارش دارید و ترشحات بد بو و همراه با گرفتگی عضلات است با پزشک خود تماس بگیرید چون این علائم می تواند نشانه عفونت یا بیماری خطرناکی باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...