دانشنامه فرزند

حامل ژنتیکی به چه معناست؟
DNA

دانشنامه فرزند: تقریبا هر فردی حامل حداقل یک ژن اختلالات ژنتیکی می باشد که ممکن است هرگز در پیشینه خانوادگی بروز نکرده باشد. اگر یکی از دو مجموعه ژنتیکی تان دارای جهش است شما حامل آن ژن هستید، یعنی دارای ژن های بیماری ژنتیکی هستید اما هیچ نشانه ای از آن بیماری را ندارید.

یک بیماری (مثلا هانتینگتون) به ندرت می تواند باعث جهش در یکی از دو مجموعه DNA شود؛ اما در بیشتر موارد، مانند سیستیک فیبروزیس و کم خونی داسی شکل، جهش در هر دو مجموعه DNA، که یکی از مادر آمده و دیگری از پدر، رخ می دهد و در این صورت نوزاد به بیماری ژنتیکی مبتلا می شود.

تست غربالگری حامل ژن برای تشخیص اینکه شما یا همسرتان حامل بیماری ژنتیکی خاصی هستید انجام می شود. این تست آزمایش خون است و نمونه خون سریعا با سرنگ از دست تان گرفته می شود. اگر هر دوی شما حامل باشید و DNA حامل ژن جهش یافته را به نوزاد منتقل کنید، او نسخه کامل بیماری را دریافت می کند؛ بنابراین این تست احتمال وقوع بیماری را بررسی می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...