دانشنامه فرزند

عوامل موثر بر باروری
باروری

دانشنامه فرزند: عوامل زیادی می تواند بر احتمال باردار شدن شما تاثیر داشته باشد. در صورتی که تصور می کنید شما تحت تاثیر این عوامل هستید پیش از اقدام برای بارداری با پزشک خود در مورد اقدامات لازم مشورت کنید.

سن

یکی از عوامل مهم سن شماست، چون شانس باروری با گذشت زمان کاهش پیدا می کند، برای مثال احتمال بارداری افراد سالمی که 30 سال سن دارند در هر ماه به طور متوسط 20 درصد است، با افزایش سن به 40 سال احتمال بارداری به کمتر از 5 درصد در هر ماه کاهش پیدا می کند.

سیگار کشیدن

به گفته انجمن پزشکی باروری آمریکا، 13 درصد ناباروری زنان ناشی از سیگار کشیدن است. در مورد مردان نیز مشابه است چون سیگار کشیدن باعث کاهش تولید اسپرم می گردد.

وزن

اضافه وزن یا چاقی نامتناسب با شاخص توده بدنی، باعث تولید مقدار زیادی استروژن می شود که می تواند چرخه تولید مثل را متوقف کند، در حالی که کمبود وزن می تواند تخمک گذاری را متوقف کند. بر اساس تحقیقات انجمن پزشکی باروری آمریکا، 12 درصد کل ناباروری ها به علت وزن بسیار پایین یا بسیار بالای زنان است.

مشکلات سلامتی

آندومتریوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، فیبروم رحم و ناهنجاری های رحم بر اثر جراحی یا صدمات پیشین می تواند احتمال باروری را کاهش دهد. بیماری های دیگری که درمان نشده اند از جمله بیماری های کلیوی، بیماری سلیاک درمان نشده، بیماری تیروئید و کم خونی داسی شکل در مردان نیز ممکن است بر باروری تأثیر داشته باشد.

چرخه قاعدگی نامنظم

اگر قاعدگی تان نامنظم است، بر اثر عدم توازن هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، مشکلات وزن یا داروهایی که مصرف می کنید، ممکن است باعث عدم تشخیص زمان تخمک گذاری شود، در نتیجه تعیین زمان مناسب برای نزدیکی مشکل خواهد بود.

بیماری های خود ایمنی

لوپوس یا روماتیسم مفصلی می تواند شانس بارداری زنان یا حفظ بارداری را تحت تأثیر قرار دهد. در صورتی که به چنین بیماری هایی مبتلا هستید حتما قبل از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری های مقاربتی

بیماری های منتقل شده از راه ارتباط جنسی (STIs) (مانند سوزاک و کلامیدیا) ممکن است منجر به بیماری التهابی لگن (PID) شود. بیماری التهابی لگن نیز باعث آسیب دائمی به لوله فالوپ، رحم و بافت احاطه کننده آن می شود و در نتیجه بارداری را مشکل یا غیرممکن می کند. خوشبختانه درمان به موقع بیماری های مقاربتی به جلوگیری از التهاب لگن کمک می کند، به همین علت است که ملاقات منظم با پزشک متخصص زنان و زایمان بسیار مهم است.

تشعشعات و آلودگی های محیطی

تحقیقات نشان داده است قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفت کش ها، آلودگی و مواد شیمیایی صنعتی که معمولا در برخی مشاغل وجود دارد می تواند احتمال بارداری زوج را کاهش دهد. این توکسین ها باعث اختلال در چرخه قاعدگی زنان یا تولید هورمون های جنسی و کاهش باروری می شود و در مردان باعث کاهش سطح هورمون ها، کاهش میل جنسی و کاهش تعداد اسپرم و میزان مایع منی یا اختلال در نعوظ می گردد.

ورزش بیش از حد

حتی اگر وزن تان متناسب است، ورزش شدید (یا طولانی مدت) می تواند بر باروری تاثیر بگذارد. پژوهشی که در سال 2012 انجام شد نشان داد بارداری در زنانی که وزن طبیعی دارند، یعنی شاخص توده بدنی آن ها کمتر از 25 است و بیش از 5 ساعت در روز ورزش شدید دارند مشکل خواهد بود؛ اما به این معنا نیست که به عضویت خود در باشگاه ژیمناستیک پایان دهید، ورزش منظم و متوسط رفته رفته باعث افزایش احتمال باروری در همه زنان (با وزن طبیعی، دارای اضافه وزن یا چاق) می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...