دانشنامه فرزند

تشخیص زمان تخمک گذاری بر اساس ترشحات دهانه رحم

دانشنامه فرزند: ترشحات دهانه رحم پیش بینی کننده های خوبی برای باروری هستند. با بررسی مایعات واژن، می توان زمان تخمک گذاری را پیش بینی نمود. این موضوع به ویژه برای زوج هایی که در حال تلاش برای بارداری هستند بسیار ارزشمند است. با پیش بینی زمان تخمک گذاری و نزدیکی در روز های مناسب می توان احتمال باروری را افزایش داد.

ترشحات دهانه رحم

ترشحات دهانه رحم، نزدیک به زمان تخمک گذاری دچار تغییراتی می گردند. افزایش سطح هورمون استروژن باعث تغییراتی مانند چسبناکی، رقیق تر شدن و منسجم تر شدن مخاط دهانه رحم می گردد. این تغییرات مسیر را در سفر اسپرم برای بارور ساختن تخمک آسان تر می کند و زمان زنده ماندن اسپرم را افزایش می دهد. این تغییرات می تواند یک تفاوت قابل درک برای تشخیص تخمک گذاری و باروری ایجاد نماید. ترشحات دهانه رحم را به طرق مختلف می توان تشریح نمود. ظاهر، غلظت، رنگ و انسجام می تواند نشان دهنده نوع مخاط باشند. در اوایل چرخه قاعدگی ترشحات دهانه رحم خشک و بسیار کم می باشد که نشان دهنده شانس بارداری بسیار کم در این دوران است.

با پیشرفت چرخه، مخاط دهانه رحم موجب افزایش احتمال باروری می گردد. در ابتدا مخاط سفید و تیره خواهد بود ودر صورتی که بین دو انگشت خود گرفته و انگشت تان را از هم باز کنید، کمتر از 1 سانتی متر کش می آید. البته این موضوع نسبت به عدم تغییر شکل و کشیده شدن آن ترجیح داده می شود.
با نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم نیز شروع به نشان دادن علایم باروری می کند. حجم مخاط افزایش می یابد و شفاف تر می گردد. در این زمان رقیق تر شده و چسبناک تر نیز می گردد. مخاط در بین انگشتان دست به راحتی دراز و سالم باقی می ماند. این ویژگی ها شاخص اولیه تخمک گذاری می باشد و نشان دهنده قریب الوقوع بودن آن است.
پس از تخمک گذاری مخاط دهانه رحم مشابه زمان ابتدای چرخه می گردد که نشانه عدم باروری در این زمان است.

بررسی نوع ترشحات دهانه رحم

ابتدا دست های خود را بشویید. با قرار دادن انگشت خود درون واژن، یک نمونه از مخاط درون واژن را جمع آوری نموده و با استفاده از یک دستمال سفید نمونه ای از مخاط خارج از واژن را جمع آوری کنید.
بررسی مخاط دهانه رحم:

  • ظاهر: خشک، نمناک و چسبنده نشانه حداقل و منسجم و مرطوب نشانه حداکثر احتمال باروری است.

  • غلظت: مخاط رقیق تر نشانه باروری و غلیظ تر نشانه کاهش احتمال باروری است.

  • رنگ: رنگ مخاط از سفید تا شفاف متفاوت است. موکوس یا ترشحات شفاف، نشانه نزدیکی زمان تخمک گذاری است.

  • انسجام: اگر مخاط در بین انگشتان دست تا حدی کش آمد و چسبناک بود احتمال باروری بیشتر می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 473 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...