دانشنامه فرزند

اسباب بازی ها چه کمکی به کودکان می کنند؟
اسباب بازی کودکان

دانشنامه فرزند: اسباب بازی ها صرفا یک منبع سرگرم کننده برای کودکان نیستند بلکه دنیای آن ها می باشند. اسباب بازی ها در رشد کودک تاثیر گذارند. هر اسباب بازی می تواند جنبه های خاصی مانند هماهنگی دست و چشم، رابطه علت و معلولی و ... را آموزش دهد.

رابطه علت و معلولی

معمولا اولین اسباب بازی هر کودکی که پس از تولد با آن سرگرم می شود جغجغه است، وسیله ای که با تکان دادن آن تولید صدا می کند. کودکان اسباب بازی هایی با رنگ روشن و صدا دار را دوست دارند و می خواهند با در دهان گذاشتن و لیس زدن، با آن ارتباط برقرار کنند. مهم ترین نکته ای که نوزاد از این اسباب بازی ها می آموزد این است که وقتی آن را تکان می دهد صدا ایجاد می شود و این همان رابطه علت و معلولی است.

کشف جهان پیرامون

برای کودکان تا حدود ده ماهگی اسباب بازی های مختلفی در بازار موجودند. این اسباب بازی ها مسائل مختلفی را به کودکان می آموزند. برخی از آن ها دارای نور و موسیقی هستند و حرکت می کنند. کودک با دنبال کردن آن ها مهارت های بدنی خود را تقویت می کند. از طریق برخی اسباب بازی ها کودک با مفاهیمی نظیر پرتاب کردن، رها کردن، تکان دادن یا ضربه زدن در برابر یک سطح آشنا می شود. همچنین تجربه می کند وقتی دو وسیله با نیرو به هم برخورد می کنند سر و صدای زیادی ایجاد می شود و هنگامی که ضربه آرام باشد صدا کمتر است. مفاهیمی چون بالا و پایین، سبک و سنگین، بزرگ و کوچک و ... را یاد می گیرد. وقتی کودک وسیله بازی خود یا قاشق و ظرف غذایش را پرتاب می کند با مفهوم جاذبه آشنا می شود.

شناخت تفاوت ها

کودکان در حدود هشت ماهگی نیروی کافی را برای نگهداری اسباب بازی ها با کمک انگشتان خود کسب کرده اند. برای این سن اسباب بازی هایی که اشکال مختلف دارند و باید هر شکل را در شکاف مشابه در جعبه انداخت، مناسب است. با این بازی کودک مرتب سازی و ارتباط میان اشیا را درک می کند.

رشد مهارت های کلامی و اجتماعی

امروزه کتاب نیز به عنوان یک اسباب بازی معرفی می شود. داستان های کودکانه به همراه تصاویر یا نور و موسیقی باعث تقویت مهارت کلامی در کودک می شود. شناخت احساسات مختلف و طریقه بیان آن ها با کمک کلام، باعث تقویت مهارت اجتماعی کودک می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بازی و فعالیت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...