دانشنامه فرزند

رفتار با کودکی که ناسزا می گوید
تربیت کودک

دانشنامه فرزند: ممکن است متوجه شده باشید فرزندتان گاهی از کلمات و عبارات زشتی استفاده می کند. کودکان هر چیزی را می آموزند و از آنچه یاد گرفته اند استفاده می کنند.

گاهی کودکان کوچک تر کلماتی را طوطی وار تکرار می کنند و حتی معنای آن را نمی دانند. در چنین مواقعی به کودک خود بگویید «آدم ها نباید چنین کلماتی را به کار ببرند. در عوض می توانی بگویی ...» حتما کلمه قابل قبولی را جایگزین کنید. اگر کودک بزرگ تری عبارات زشتی را به کار برد و شما اطمینان دارید که معنی آن را می داند با آرامش به او بگویید: «این نوع حرف زدن مورد قبول نیست. می دانم آن قدر باهوش هستی که عبارات مناسبی به جای آن پیدا کنی».

رفتارهای فرزندتان را بررسی کنید تا متوجه شوید کودک این کلمات زشت را از کجا می شنود؛ از اعضای خانواده، دوستان یا فیلم. در مورد قدرت و معنای کلمات با فرزندتان صحبت کنید. در مورد این که چرا برخی افراد به یکدیگر ناسزا می گویند برایش توضیح دهید. به او بیاموزید جایگزین های مناسبی برای زمان عصبانیت خود پیدا کند. به او کمک کنید بتواند احساسات خود را کنترل کند. اگر احساس می کنید استفاده از کلمات ناپسند برای فرزندتان تبدیل به یک عادت شده با او شرط کنید به ازای هر کلمه زشتی که به کار ببرد جریمه خواهد شد. جریمه می تواند پول باشد یا محروم شدن از کارهای مورد علاقه فرزندتان.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...