دانشنامه فرزند

رفتار با کودکی که میان صحبت می پرد
تربیت کودک

دانشنامه فرزند: اگر کمی فکر کنید می بینید خیلی وقت است نتوانسته اید با همسر، خانواده یا دوستان خود با خیال راحت صحبت کنید و یک جمله خود را تمام کنید. فرزندتان مدام میان حرف شما می پرد و صحبت تان را قطع می کند.

خیلی وقت ها ما کودکان را به خاطر قطع کردن حرف دیگران سرزنش می کنیم، اما باید بدانیم کودک متوجه نیست که چرا رفتارش اشتباه است. باید به کودک بیاموزیم که چه چیزی قطع کردن حرف دیگران تلقی می شود. به کودک بیاموزید منتظر وقفه ای در مکالمه شما باشد و با گفتن کلمه «ببخشید» در صورتی که پاسخ مثبت دریافت کرد خواسته خود را بگوید. در صورتی که چنین رفتار خوبی از خود نشان داد و به دلایل موجهی حرف شما را قطع کرد او را تحسین کنید.

به کودک بگویید هنگامی که در حال صحبت با بزرگسالان دیگر هستید اگر با شما کاری دارد باید به طرف شما بیاید و به آرامی دست تان را فشار دهد، بعد شما دست او را فشار دهید به نشانه این که شما می دانید او آنجاست و تا یک دقیقه دیگر با او صحبت خواهید کرد. ابتدا سریع به او پاسخ دهید تا او متوجه شود این روشی است که در آن موفق می شود، با گذشت زمان مدت انتظار برای پاسخ را طولانی تر کنید ولی در همین فاصله چند باری دست او را بفشارید تا او بداند شما هنوز یادتان نرفته که به او پاسخ دهید.

یک راه دیگر این است، هنگامی که فرزندتان صحبت شما را قطع کرد به چشمان او نگاه کنید و بگویید: «یک دقیقه دیگر با تو خواهم بود» بعد توجه و نگاه تان را از او برگردانید. بعد از زمان گفته شده حتما به او پاسخ دهید. سعی نکنید بارها از او بخواهید که صبر کند. اگر فرزندتان باز هم حرف تان را قطع کرد، همراه شخصی که با او صحبت می کنید کمی از آنجا دور شوید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...