دانشنامه فرزند

تاثیر سایز فولیکول و ضخامت دیواره رحم بر باروری
سونوگرافی

دانشنامه فرزند: به فرایندی که یک فولیکول بالغ شده و از تخمدان رها می شود تخمک گذاری گفته می شود. راه های بسیاری برای پیدا کردن روز تخمک گذاری وجود دارد، برای این موضوع می توانید از ماشین حساب تخمک گذاری دانشنامه فرزند استفاده کنید.

چه زمانی برای بررسی سایز فولیکول باید سونوگرافی انجام دهم؟

با توجه به طول سیکل قاعدگی تان بهتر است در میانه سیکل سونوگرافی انجام دهید تا بزرگ ترین فولیکول شناسایی و اندازه گیری شود. اگر سونوگرافی را زودتر انجام دادید و اندازه فولیکول تان مناسب نبود نگران نشوید چون تا زمان تخمک گذاری فولیکول ها وقت برای رشد کردن دارند.

سایز مناسب فولیکول برای بارداری چقدر است؟

سایز فولیکول مناسب برای باروری بدون مصرف دارو ۱۸ تا ۲۲ و با مصرف داروهای محرک تخمک گذاری ۱۸ تا ۲۴ می باشد، میزان پاسخگویی بدن هر فرد به داروها متفاوت است. کلومیفن یکی از داروهای محرک تخمک گذاری می باشد و می تواند هم تعداد فولیکول ها را افزایش داده و هم تخمک گذاری را بهبود بخشد. البته مصرف خودسرانه آن ممنوع است.

نکته: توجه داشته باشید که احتمال بارداری در هر ماه تنها 25 درصد است، پس اگر با وجود سایز فولیکول مناسب باز هم باردار نشدید زود نا امید نشوید.

تاثیر ضخامت دیواره رحم بر باروری

ضخامت دیواره داخلی رحم یعنی اندومتر با آغاز قاعدگی شروع به ریزش کرده و پس از قاعدگی به مرور شروع به ضخیم شدن می کند تا در نهایت پیش از قاعدگی به ضخیم ترین حالت خود می رسد. دیواره رحم نازک احتمال خونریزی های غیرطبیعی مانند کاهش حجم خونریزی و حتی قطع قاعدگی و یا خونریزی های شدید را افزایش داده و احتمال شکست در لانه گزینی جنین را نیز بالا می برد. دیواره رحم ضخیم نیز خطر لکه بینی را بالا می برد و البته خونریزی شدید را هم می تواند باعث شود. البته طیف مشکلات قاعدگی ایجاد شده در اثر این موضوع زیاد است ولی به صورت کلی چه دیواره رحم نازک باشد و چه ضخیم، خطر اختلالات در خونریزی ها زیاد می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 35 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...