دانشنامه فرزند

دوازده ماهگی: هفته اول

دانشنامه فرزند: تبریک می گوییم! کودک شما یک ساله شده است. کودک نوپای شما با راه رفتن سفر شگفت انگیزی را برای اکتشاف، یادگیری و رشد سریع، آغاز می کند. گاهی می تواند بسیار خرابکار و بد اخلاق باشد ولی سرشار از انرژی، فکر و سوالات در مورد دنیا پیرامون خود است.

رشد فرزند شما

بسیاری از کودکان اولین قدم خود را در سن نه تا دوازده ماهگی و راه رفتن را در چهارده تا پانزده ماهگی آغاز می کنند. اگر کودک شما هنوز در هیچ کدام از این مراحل قرار نگرفته است نگران نباشید. این که برخی از کودکان تا سن پانزده یا شانزده ماهگی یا حتی بیشتر نمی توانند قدم بردارند کاملا طبیعی است.
بهتر است کودک را کمتر در آغوش بگیرید و جا به جا نمایید و به او فرصت دهید تا بدون کمک شما چهار دست و پا راه رفتن را تمرین کند. با این کار می توانید او را در این راه تشویق کنید. وسایل خانه را کمی جا به جا کنید تا بتواند با گرفتن دستش به آن ها راه برود. یک مسیر مطمئن برای رفت و آمد کودک به وسیله روروئک فراهم سازید. هر گونه خطرات احتمالی، مانند رومیزی آویزان یا سیم برق را از مسیر او حذف نمایید.
اگر کودک تازه می خواهد راه رفتن را آغاز نماید، نیاز به یک احساس امنیت و تکیه گاه دارد، مثلا می تواند یک انگشت شما را بگیرد و یا دست خود را در پشت او نگه دارید و پا به پای او قدم بردارید یا دستش را در دستان خود بگیرید. اسباب بازی هایی برای تمرین راه رفتن وجود دارند که می توانید برای فرزند تان تهیه نمایید. فقط از استقامت و ایمنی آن اطمینان حاصل نمایید.

هشدار: آکادمی متخصصین آمریکا معتقد است، روروئک ممکن است برای کودک نا امن باشد و بچه ها را از یادگیری به راه رفتن دلسرد سازد.

سوالاتی که در معاینه دوازده ماهگی از شما پرسیده می شود

شما می توانید برای معاینه دوازده ماهگی کودک تان، برخی سوالاتی که پزشک از شما می پرسد را از قبل مورد بررسی قرار دهید.

  • خواب خواب کودک در طول شب و چرت های روزانه اش چقدر است؟

  • تغذیه چه غذا های جامدی به کودک می دهید؟ اشتهای کودک چگونه به نظر می رسد؟ آیا برای خوردن از انگشتانش استفاده می نماید؟

  • دندان چند دندان دارد؟ شکاف دندان های کودک چگونه است؟

  • رشد جسمانی آیا کودک به خوبی چهار دست و پا می رود؟ یا خود را بر زمین می کشد؟ یا قدم بر می دارد؟ هنگامی که نام خود را می شنود عکس العملش چیست؟

  • بینایی آیا چشمان خود را می مالد یا مشکل دوبینی ندارد؟ اسباب بازی یا کتاب را نزدیک به صورتش می گیرد؟

  • شنوایی آیا کودک نسبت به صدا ها عکس العمل نشان می دهد؟

  • قدرت تکلم آیا کودک می تواند صدا ها را تقلید کند و یا نامفهوم سخن بگوید؟ یا کلماتی را بیان کند؟

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 13 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...