دانشنامه فرزند

آیا در دوران قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد؟
بی بی چک

دانشنامه فرزند: اگر قاعدگی تان نامنظم است پیش بینی زمان تخمک گذاری دشوار خواهد بود. در قاعدگی های نامنظم شما نمی توانید از روش جلوگیری از بارداری به صورت طبیعی استفاده کنید.

سیکل قاعدگی کوتاه

چرخه قاعدگی بعضی زنان 21 روز است و همچنان تخمک گذاری در آن ها انجام می شود یعنی زمان زیادی بین پایان قاعدگی و تخمک گذاری وجود ندارد و از آنجایی که اسپرم می تواند در دستگاه تناسلی زن تا چند روز زنده بماند، اگر در زمان قاعدگی تان نزدیکی داشته باشید و تخمک گذاری 2 الی 3 روز بعد اتفاق بیفتد، آن تخمک با اسپرم زنده مواجه خواهد شد و لقاح صورت می گیرد.

سیکل قاعدگی طولانی

در صورتی که چرخه قاعدگی شما طولانی باشد ممکن است در حالی که غشای داخلی رحم به آرامی در حال فرو ریختن است، تخمک گذاری اتفاق افتد و تخمک جدید زمانی آزاد می شود که خونریزی ماه گذشته شما هنوز ادامه دارد و تخمک ماه گذشته بارور نشده؛ بنابراین دوباره امکان باردای دارید، به این معنا که می توانید در دوران قاعدگی تان باردار شوید.

لکه بینی یا خونریزی در زمان تخمک گذاری

یکی از علائم تخمک گذاری که برای برخی از خانم ها رخ می دهد لکه بینی یا خونریزی است. اگر قاعدگی های خفیف یا نامنظمی دارید ممکن است این خونریزی را به اشتباه خونریزی قاعدگی در نظر بگیرید، در صورتی که در زمانی اتفاق می افتد که بالاترین شانس بارداری را دارید یعنی زمانی که تخمک گذاری به تازگی اتفاق افتاده است.

احتمال بارداری دقیقا قبل از شروع قاعدگی

اگر دقیقا قبل از شروع پریود نزدیکی داشته باشید احتمال بارداری غیرممکن نیست اما بعید است، به خصوص در زنانی که قاعدگی منظم و 28 روزه دارند. تخمک گذاری به طور معمول 14 روز قبل از شروع قاعدگی در دوره بعد اتفاق می افتد. با این وجود پیش بینی تخمک گذاری در زنانی که قاعدگی نامنظم دارند دشوار است یعنی ممکن است تخمک گذاری آن ها در اواخر چرخه اتفاق افتد. حتی در زنانی که چرخه قاعدگی منظمی دارند ممکن است زمان تخمک گذاری هر ماه متفاوت باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...