دانشنامه فرزند

افزایش بزاق دهان در دوران بارداری
بزاق دهان در بارداری

دانشنامه فرزند: بزاق دهان اگر چه به نظر بی اهمیت می رسد اما نقش های متنوع و مهمی بر عهده دارد. عملکرد اصلی بزاق در فرآیند هضم غذا است و به معده و روده کمک می کند تا غذا را به راحتی تجزیه کنند. بزاق دهان یک دفاع طبیعی علیه باکتری هایی است که می توانند به دندان ها آسیب برسانند و همچنین به طور مستقیم در خنثی کردن اسید معده که می تواند باعث احساس سوزش شود، مؤثر است.

دلیل افزایش بزاق در دوران بارداری

در شرایط عادی غدد بزاقی در طول روز حدود 600 میلی لیتر بزاق تولید می کنند اما در طول بارداری، شرایط تغییر کرده و مقدار بزاق ممکن است افزایش یابد. تغییرات هورمونی در بارداری می تواند به افزایش بیش از حد بزاق منجر شود. از طرفی بیماری صبحگاهی و حالت تهوع باعث می شود زنان باردار به اندازه کافی بلع نداشته باشند و بدین ترتیب بزاق بیشتری تولید کنند. عوامل دیگری همچون رشد رحم و فشار به معده و مری و بروز ریفلاکس، ابتلای مادر به عفونت دهانی مانند پوسیدگی دندان و مصرف داروهای خاصی نظیر ضد انعقاد، لیتیوم، آرام بخش و غیره نیز منجر به افزایش میزان بزاق خواهد شد.

از چه زمانی بزاق دهان افزایش می یابد؟

تولید بیش از حد بزاق اگرچه معمولاً از ابتدای سه ماهه دوم تا سوم بارداری شروع می شود اما در مواردی نیز ممکن است بسیار زودتر آغاز شده و یک نشانه ابتدایی از بارداری باشد. در مواردی نیز برای برخی از زنان، این افزایش بزاق در طول حاملگی تا زمان تولد نوزاد ادامه دارد. اگرچه وجود بزاق بسیار مفید است اما افزایش آن می تواند برای مادران بسیار آزاردهنده باشد.

راهکار کاهش میزان بزاق دهان

چند راهکار برای کاهش میزان بزاق در بارداری عبارت است از:

  • تغییر رژیم غذایی و کاهش مواد غذایی دارای مقدار زیادی کربوهیدرات یا نشاسته
  • افزایش وعده های غذایی با خوردن وعده های غذایی با حجم کم در فواصل کوتاه
  • استفاده از دهانشویه به طور متناوب در طول روز
  • افزایش مصرف آب
  • نگه داشتن یخ در دهان

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...