دانشنامه فرزند

آزمایش ادرار برای تشخیص بارداری
بی بی چک

دانشنامه فرزند: هورمون گونادوتروپین جفتی انسان (HCG) توسط جفت طی مدت زمان کوتاهی بعد از لانه گزینی در روزهای ابتدایی حاملگی ساخته شده و در خون و ادرار مادر یافت خواهد شد.

طریقه انجام تست بارداری خانگی

آزمایش ادرار بارداری به دو روش خانگی قابل انجام است. در یک روش (بی بی چک نواری) نمونه ادرار در لیوان گرفته شده و بی بی چک درون آن گذاشته می شود و در روش دیگر (بی بی چک قطره چکانی) با قطره چکان مخصوص، نمونه ادرار درون فضای مربوطه ریخته شده و نتیجه با توجه به راهنمای بی بی چک خوانده می شود. بسته به نوع بی بی چک زمانی معین برای خواندن جواب سپری می شود. تغییر رنگ و ظاهر شدن خط دوم از نشانه های مثبت شدن نوار تست خانگی است.

بهترین زمان انجام بی بی چک

آزمایش ادرار خانگی در حدود 97 درصد دقت داشته و هزینه کمتری نسبت به تست های آزمایشگاهی دارد. البته زمان انجام این تست در درستی نتیجه آن اهمیت زیادی دارد. نتیجه بی بی چک در صورت انجام تست زودتر از موعد معین به دلیل ناکافی بودن میزان هورمون جفتی در ادرار به اشتباه منفی خواهد شد و نیاز به تکرار پیدا خواهد کرد. اگرچه تعدادی از تست های خانگی حساس قادر به تشخیص بارداری 7 روز بعد از لقاح هستند اما به طور کلی یک هفته بعد از تأخیر در قاعدگی زمان مناسبی برای انجام این تست خواهد بود. در صورت منفی شدن بی بی چک و عدم وقوع خونریزی قاعدگی، بهتر است طی سه روز بعدی تست تکرار شود تا سطح هورمون به حد قابل تشخیص نوار تست ادرار خانگی برسد. در صورت بارداری، نتیجه مثبت خواهد شد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «فکر می کنم باردارم!» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...