دانشنامه فرزند

آزمایش سل فری دی ان ای (Cell free DNA) یا نینفی
آزمایش سل فری دی ان ای

دانشنامه فرزند: آزمایش سل فری دی ان ای (Cell free DNA) یک آزمایش غربالگری است که از طریق بررسی نمونه خون انجام می گیرد و خطر ابتلا به اختلالات ژنتیکی جنین مانند تریزومی 21 (سندرم داون)، تریزومی 18 (سندرم ادوارد) و تریزومی 13 (سندرم پاتو) را بررسی می کند. اگرچه نتیجه این تست صد در صد قابل اطمینان نبوده و فقط احتمالات اختلالات جنینی را نشان می دهد، اما دقت بالای آن نسبت به سایر تستهای غربالگری باعث شده تا نتیجه این آزمایش به پزشک در تصمیم گیری درباره نیاز به انجام تست تهاجمی آمینوسنتز کمک کند.

در طول دوران بارداری، انتقال برخی سلول های جفتی که دارای آرایشی از DNA جنین است به درون خون مادر، شرایط را برای انجام این آزمایش خونی فراهم می کند. این تست در تعیین جنسیت و تعیین نوع Rh خون جنین نیز کاربرد دارد. بهترین زمان انجام این آزمایش بعد از ده هفتگی و پیش از زمان انجام انواع دیگر آزمایشات غربالگری است. برخی خطاها باعث جواب منفی یا مثبت کاذب تست سل فری دی ان ای خواهد شد که عبارت است از:

  • عدم توجه به زمان انجام به موقع تست و انجام زودتر از موعد آن

  • خطا در بررسی سلول های مادری به جای سلول های جفت و جنین

  • مشکلات فنی در انجام آزمایش

  • چاقی مادر و کم بودن میزان سلول های جفتی در جریان خون مادری

در صورتی که نتیجه این آزمایش مثبت اعلام شود برای انجام بررسی دقیق تر از نظر بروز اختلالات جنینی، تست تهاجمی آمنیوسنتز توسط پزشک درخواست خواهد شد که به صورت مستقیم از مایع آمنیون و یا پرزهای جفتی نمونه گیری خواهد شد، اما در صورت اعلام نتیجه منفی تست می توان به آن اعتماد کرد و نیازی به انجام بررسی های تکمیلی نخواهد بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...