دانشنامه فرزند

پیشگیری از ترک های پوستی در بارداری
ترک پوستی

دانشنامه فرزند: بارداری دوره نه ماهه پر فراز و نشیبی است که با تغییرات روحی و جسمی زیادی در بدن همراه هست. یکی از این تغییرات نه چندان خوشایند برای خیلی از خانم ها، ترک خوردن پوست در طی این دوران است.

دلیل وقوع ترک های پوستی در دوران بارداری

در طی بارداری، با وزن گرفتن جنین و افزایش حجم مایع دور آن، رحم به مرور از حفره لگنی بیرون آمده و باعث بزرگ شدن تدریجی شکم می شود، در نتیجه پوست شکم هم کشیده شده و احتمال وقوع ترک های پوستی (استریا) افزایش می یابد. از سمت دیگر در طی بارداری، تغییرات هورمونی، احتمال خشک شدن پوست را افزایش داده که همین مساله نیز عامل دیگری است که بر شانس وقوع ترک های پوستی می افزاید. البته که ترک های پوستی منحصر به ناحیه شکم نیستند و می توانند در ران ها، بازوها و حتی سینه ها نیز ظاهر شوند.

آیا پوست همه خانم ها در دوران بارداری دچار ترک می شود؟

به دلیل تاثیر منفی که ترک های پوستی بر روی ظاهر و در نتیجه در بسیاری از موارد اعتماد به نفس یک خانم دارند، امروزه تبلیغات بسیار گسترده ای در رابطه با محصولات ضد ترک پوستی (استرچ مارک ها) انجام می شود و به دلیل تقاضای زیاد اغلب این محصولات قیمت بالایی هم دارند، اما آیا در واقعیت این محصولات موثرند؟ در حقیقت، نه می توان اثرگذاری این محصولات را رد نمود و نه می توان تایید کرد. احتمال وقوع ترک های پوستی و شدت آن ها تا حد زیادی وابسته به جنس پوست یک خانم و ژنتیک او بوده و به همین دلیل است که پوست برخی خانم ها طی بارداری هیچ ترکی نخورده و برخی دیگر به محض بزرگ شدن اندک شکم، ترک های پوستی را تجربه می کنند.

پیشگیری و درمان ترک های پوستی دوران بارداری

راهکارهایی برای کاهش احتمال ترک خوردن پوست در دوران بارداری وجود دارند اما در واقع هیچ کدام نمی توانند به طور صد در صد ضمانت دهند که پوست شما ترک نمی خورد. این راهکارها عبارتند از:

  • افزایش میزان مصرف مایعات روزانه خصوصا آب که مانع از خشک شدن پوست شده و به افزایش رطوبت و در نتیجه خاصیت ارتجاعی پوست کمک می کند.

  • افزایش مصرف مواد حاوی ویتامین C همچون مرکبات، آلو و ....

  • رعایت رژیم غذایی به صورت اصولی و منطبق با نیازهای بارداری. این اصل از آن جهت اهمیت دارد که افزایش وزن ناگهانی و بیش از حد، باعث بزرگ شدن بیش از اندازه شکم و بقیه اندام ها شده و میزان کشش پوست و در نتیجه احتمال ترک خوردن آن را افزایش می دهد.

  • مرطوب نگه داشتن پوست با استفاده از روغن های گیاهی و یا محصولات ضد ترک پوست در بارداری. البته استفاده از این محصولات باید از حدود ماه دوم بارداری و پیش از بزرگ شدن شکم شروع شده و به صورت منظم تا پایان بارداری ادامه یابد تا احتمال بروز ترک ها به حداقل برسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زیبایی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...