دانشنامه فرزند

درمان ناباروری: لقاح آزمایشگاهی (IVF)
لقاح مصنوعی

دانشنامه فرزند: هرگاه یک زوج با وجود تلاش برای بارداری با داشتن مقاربت کافی (دو تا سه بار تلاش در هفته) در عرض یک سال بدون استفاده از روش جلوگیری حامله نشود «زوج نابارور» نامیده می شود. یکی از رایج ترین روش های درمان ناباروری لقاح آزمایشگاهی است.

تعریف لقاح آزمایشگاهی

در این روش تخمک بالغ از زن را با اسپرم مرد، در خارج از بدن زن، در محیط آزمایشگاه در کنار هم می گذارند تا با یکدیگر لقاح پیدا کنند؛ پس از تشکیل جنین در محیط آزمایشگاه، جنین به داخل رحم منتقل می شود.

درمان IVF برای کدام علل ناباروری مناسب است؟

 • ناباروری با علت مردانه مانند کاهش تعداد اسپرم یا کاهش تحرک اسپرم
 • فقدان لوله های رحمی
 • مسدود بودن لوله های رحمی به هر دلیلی
 • زوج هایی که ناباروری بدون دلیل دارند
 • اختلالات تخمک گذاری، نارسایی زودرس تخمدان
 • عدم توانایی اسپرم در نفوذ به مخاط دهانه رحم
 • داشتن آنتی بادی های ضد اسپرم یا تخمک

مراحل انجام IVF

 1. تحریک تخمک زن با داروهای هورمونی
 2. برداشت تخمک از تخمدان زن
 3. دریافت اسپرم همسر
 4. لقاح و رشد جنین داخل آزمایشگاه
 5. انتقال جنین به رحم

در مرحله اول با تجویز داروهای هورمونی از روز دوم یا سوم سیکل قاعدگی، موجب افزایش تعداد تخمک های تولید شده توسط تخمدان در زن می شوند. با افزایش تعداد تخمک ها تعداد جنین های حاصل افزایش یافته و در نهایت شانس باروری افزایش می یابد. از روز هشتم با استفاده از سونوگرافی و آزمایش خون روزانه، فولیکول های بالغ را که آزاد کننده تخمک هستند شناسایی می کنند.

گام بعدی جمع آوری تخمک است که در اتاق عمل و با بی حسی موضعی انجام می شود. این کار با کمک سونوگرافی با سوزن نازکی که از واژن عبور داده می شود در هر یک از تخمدان ها انجام می شود. در قدم بعدی، جداسازی سالم و فعال ترین اسپرم ها از همسر و ترکیب تخمک های جمع آوری شده با اسپرم در آزمایشگاه می باشد، سپس تخمک بارور شده را در محیط کشت مناسب قرار می دهند. 3 تا 5 روز بعد، سلول تخم تشکیل شده را با استفاده از لوله نازکی به نام کانتر به رحم زن منتقل می کنند دو هفته بعد یک تست بارداری انجام می شود و در صورت مثبت بودن دو هفته پس از آن برای تعیین وضعیت بارداری، سونوگرافی انجام خواهد شد.

مراقبت های بعد از انتقال جنین

بعد از انتقال جنین داشتن آرامش روحی و روانی و پرهیز از شرایط پر اضطراب توصیه می شود، همچنین از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید. از سونای گرم، وان آب داغ و جکوزی استفاده نکنید. استفاده از دوش واژینال یا تامپون ممنوع است. بهتر است در این زمان مقاربت جنسی و ارگاسم نداشته باشید. از مصرف سیگار، قهوه، الکل و هر دارویی بدون مشورت با پزشک پرهیز نمایید.

میزان موفقیت در عمل IVF

 • سن مادر: با افزایش سن مادر احتمال بارداری کاهش و خطر سقط جنین افزایش می یابد.

 • علت ناباروری: به طور مثال افرادی که مبتلا به اندومتریوز هستند با احتمال کمتری با کمک روش لقاح خارج رحمی موفق به بارداری می شوند.

 • سبک زندگی: عوامل مربوط به شیوه زندگی مانند مصرف الکل، سیگار، کافئین و ...

 • سابقه بارداری: زنانی که سابقه یک بارداری موفق قبلی را داشته باشند شانس بیشتری دارند.

 • کیفیت اسپرم شوهر

به طور کلی میزان موفقیت حدود 25 درصد می باشد. IVF به عنوان یک روش درمان ناباروری پر هزینه و زمان بر است و تنها هنگامی که ارزیابی دقیق در مورد علت ناباروری در زوج به عمل آمده باشد توصیه می شود. گاهی ممکن است چندین بار این عمل انجام شود تا نتیجه مثبت به دست بیاید. بنابراین با یک بار شکست نباید نا امید شد. داشتن صبر و حوصله یکی از عوامل موفقیت می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...