دانشنامه فرزند

اندومتریوز چیست؟
اندومتریوز

دانشنامه فرزند: اندومتریوز یکی از شایع ترین بیماری های زنان محسوب می شود که حدود 5 الی 10 درصد زنان جهان را به خصوص در سنین باروری مبتلا نموده است. به طور طبیعی بافت دیواره درونی رحم آندومتر نامیده می شود، اما در بیماری اندومتریوز بافت آندومتر در جای نامناسب و در محلی به جز محل اصلی خود مانند سطح تخمدان ها، روده ها و یا محیط لگنی رشد خواهد کرد.

اندومتریوز چگونه ایجاد می شود؟

در حالت عادی بافت آندومتر درون رحم طی یک سیکل قاعدگی رشد می کند و سپس با هر بار قاعدگی ریزش نموده و تخلیه می شود، ولی در صورت رشد این بافت آندومتر در جایی غیر از رحم، فضایی برای تخلیه نخواهد داشت و در محل محبوس شده، منجر به بروز درد، چسبندگی و در مواردی ناباروری فرد خواهد شد. برای مثال اندومتریوز موجود در تخمدان با بروز کیست اندومتریوم سبب چسبندگی و زمینه ساز ناباروری فرد خواهد شد.

هر چند هنوز علت دقیق اندومتریوز تعیین نشده ولی بر اساس فرضیات مطرح شده دلایل دیگری چون رشد سلول های جنینی، اختلالات سیستم ایمنی بدن، قاعدگی عقب گرد می تواند در ایجاد درد شدید لگنی در دوران قاعدگی و بروز این بیماری مؤثر باشد.

علائم اندومتریوز

درد شدید لگنی به خصوص در دوران قاعدگی از علائم اصلی اندومتریوز است. البته دردهای قاعدگی در میان زنان شایع است ولی درد مربوط به این بیماری به مراتب شدیدتر خواهد بود و معمولا به مسکن پاسخ مطلوبی نمی دهد. سایر علائم آن شامل درد هنگام نزدیکی، درد همراه با تخلیه ادرار و یا حرکات روده، خونریزی قاعدگی بیش از حد، نفخ یا تهوع، یبوست، اسهال و خستگی به خصوص در دوران قاعدگی و همچنین ناباروری است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...