دانشنامه فرزند

آی وی اف (IVF) چیست؟
لقاح آزمایشگاهی

دانشنامه فرزند: ناباروری واژه ترسناک و دلهره آوری در زندگی بسیاری از زوج ها به شمار می رود اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت روزافزون علم، روش های متعددی برای درمان و حل این مشکل در دسترس است. یکی از رایج ترین این روش ها، آی وی اف (IVF) یا همان لقاح آزمایشگاهی است. این روش که روز به روز بیشتر از قبل گسترش می یابد، باعث شده تا بسیاری از زوجین نابارور، طعم مادر و پدر شدن را بچشند.

آی وی اف مراحل متعددی دارد: در ابتدا به کمک پروسه های دارویی، تخمدان خانم برای تخمک گذاری تحریک می گردد، سپس تخمک هایی که رشد یافته و مناسب هستند، در طی فرآیند تخمک کشی یا پانکچر، از تخمدان بیرون کشیده شده و جمع آوری می شوند.

فرآیند تخمک کشی، معمولا تحت یک بیهوشی سبک انجام می شود. در طی این پروسه، پزشک در حین اینکه با انجام سونوگرافی واژینال، روند را نظارت کرده و تخمک ها را شناسایی می کند، با وارد کردن یک سوزن باریک از طریق واژن، تخمک های بالغ را جمع آوری کرده و به محیط آزمایشگاه انتقال می دهد. از آن جهت که این عمل تحت بیهوشی انجام می گیرد، دردی در حین انجام آن احساس نمی شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان هم وجود ندارد، اما پس از آن برای یک تا دو روز ممکن است احساس ناراحتی خفیف و درد و گرفتگی در ماهیچه های شکمی وجود داشته باشد که به مرور برطرف می شود. در مرحله بعدی، اسپرم هایی که از مرد جمع آوری شده اند آماده شده و با تخمک ها در محیط مخصوص آزمایشگاه در نزدیکی هم قرار داده می شوند تا فرآیند لقاح صورت گیرد. در واقع طی آی وی اف، اسپرم ها در نزدیکی تخمک قرار داده می شوند و خود اسپرم با حرکت به سوی تخمک، به درون آن نفوذ یافته و آن را بارور می سازد.

با بارور شدن تخمک ها، فرآیند تقسیم سلولی آغاز شده که در این زمان، جنین هایی که وضعیت مناسبی دارند شناسایی گشته و به درون رحم انتقال می یابند که این مرحله با عنوان مرحله انتقال جنین شناخته می شود. اگر فرآیند آی وی اف موفقیت آمیز باشد و لانه گزینی جنین های انتقال یافته به خوبی صورت گیرد، نتیجه آزمایش خون (آزمایش بتا) حدود 16 روز پس از انتقال می بایست مثبت گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...