دانشنامه فرزند

زایمان سزارین

دانشنامه فرزند: بسیاری از بیماران نمی دانند که آیا به زایمان سزارین نیاز پیدا می کنن یا نه. تا زمانی که میزان پیشرفت درد و چگونگی تحمل در زمان درد بررسی نشود، نمی توان گفت که نیاز به سزارین خواهید داشت یا خیر. در ادامه، این عمل را به طور کامل برای شما شرح می دهیم.

عمل سزارین چیست؟

سزارین یک عمل جراحی است که به وسیله یک برش بر روی شکم مادر، نوزاد را از رحم خارج می کنند. این عمل همیشه توسط پزشک انجام می گیرد. البته تمام ماما ها و دکتر های خانوادگی که همراه با یک متخصص زایمان کار می کنند، جهت انجام سزارین در صورت نیاز بیمار، آموزش دیده اند.

عمل سزارین چگونه انجام می شود؟

سزارین در یک اتاق عمل، تحت شرایط استریل انجام می گیرد. یک سرم به دست شما و یک سوند در مثانه تان قرار می دهند. شکم شما را با محلول ضد عفونی کننده شستشو می دهند. محل دقیق برش بر روی شکم شما، بستگی به علت انجام سزارین دارد. اغلب این برش در پایین، درست بالای استخوان شرمگاهی، در جهت عرضی یا افقی یعنی عمود بر بدن زده می شود. این برش، برش فاننستیل نام دارد و به برش خط بیکینی معروف است. برش عمودی به ندرت و در امتداد خط میانی شکم انجام می شود.
پس از برش پوست، پزشک عضلات شکم را جدا و جداره داخلی شکم که حفره صفاقی نام دارد را برای نمایان شدن رحم باز می کند. سپس یک برش اغلب به صورت عرضی بر رحم می زند که از طریق آن نوزاد و جفت خارج می شوند. برش رحم می تواند به صورت عمودی باشد که برش کلاسیک نامیده می شود. نوع برش رحم نیز به علت سزارین و جراحی قبلی شکم بستگی دارد. معمولا برش عمودی در زایمان های زود رس و یا زمانی که دهانه رحم شما به اندازه کافی نازک نشود، انجام می گیرد. در زمانی که برش عمودی زده می شود احتمال انجام زایمان طبیعی برای زایمان های بعدی بسیار کاهش می یابد. پس از زایمان، رحم و جدار شکم به صورت لایه به لایه با بخیه بسته می شود. بخیه استفاده شده برای رحم در بدن حل خواهد شد. انجام زایمان سزارین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد.

بخش ریکاوری

بعد از اتمام جراحی، شما را به بخش ریکاوری می برند و چند ساعت را در آن جا می گذرانید تا زمانی که پرستاران از ثبات وضعیت تان اطمینان یابند. زمان ریکاوری و زایمان سزارین معمولا طولانی تر از زایمان طبیعی است. اساسا 2 تا 4 روز در بیمارستان می مانید.

بی حسی در زایمان سزارین

بی حسی اپیدورال و نخاعی یا بیهوشی عمومی شایع ترین بی حسی ها در عمل سزارین می باشند. در بی حسی اپیدورال از اواسط سینه تا انگشتان پای شما بی حس می شود. ولی امکان هوشیاری باقی می ماند تا تولد فرزند خود را تجربه کنید در این نوع بی حسی دردی احساس نمی کنید و تنها ممکن است نوعی احساس کندن یا کشیده شدن داشته باشید. در صورتی که بیهوشی عمومی استفاده شود، شما سراسر عمل را در خواب هستید و کاملا بی هوشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 51 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...