دانشنامه فرزند

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک
مراقبت از دندان

دانشنامه فرزند: درست است که دندان های فرزند شما موقتی هستند اما همچنان نیاز به مراقبت دارند و این دندان های شیری نقش مهمی ایفا می کنند. دندان های شیری نیز مانند دائمی دچار پوسیدگی می شوند و در صورتی که شدت پوسیدگی زیاد باشد ممکن است کشیدن آن لازم باشد.

  • هرگز اجازه ندهید فرزندتان با بطری به رختخواب برود. رفتن به رختخواب با یک بطری، دندان های کودک را در معرض پوسیدگی قرار می دهد. این موضوع حتی احتمال ابتلا به عفونت های گوش را نیز افزایش می دهد. بهتر است از یک ساعت قبل از زمان خواب، از دادن شیشه به کودک خودداری کنید. پیشنهاد می شود قبل از این که فرزندتان بسیار خواب آلود شود در یک فنجان، شیر او را بدهید.

  • از زمانی که فرزندتان شش ماهه می شود بهتر است فنجان را به او معرفی کنید. بعد از یک سالگی نیز، کامل لیوان را جایگزین شیشه کنید. این تغییر ممکن است کمی زمان ببرد پس ناامید نشوید.

  • صرف این که فرزندتان از شیر مادر تغذیه می کند یا شیشه شیر باز هم مراقبت از دندان های او ضروری است. بعد از هر وعده غذایی با یک گاز یا پارچه تمیز، لثه و دندان های کودک را به آرامی پاک کنید. از زمانی که اولین دندان کودک می روید مسواک زدن بدون خمیردندان برای او لازم است.

  • فرزندتان را تا قبل از تولد یک سالگی به دندان پزشکی ببرید تا سلامت دندان هایش مورد بررسی قرار گیرد.

  • مقدار شکر را در برنامه غذایی کودک محدود کنید. شکر ارزش غذایی پایینی دارد، پس هرگز به شیر، آب و آبمیوه های کودک، شکر اضافه نکنید. آبمیوه های کارخانه ای حاوی مقدار فراوانی قند هستند، سعی کنید از آبمیوه های طبیعی خانگی استفاده نمایید.

  • در انتخاب پستانک برای فرزند خود دقت کنید. بهتر است زمانی که دندان های کودک روییده اند پستانک را کنار بگذارد. اگر هنوز فرزند شما از پستانک استفاده می کند به هیچ وجه سر پستانک را به مواد شیرین مثل عسل آغشته نکنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دندان» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...