دانشنامه فرزند

انواع پلی کیستیک تخمدان
تنبلی تخمدان

دانشنامه فرزند: تخمدان دو وظیفه مهم دارد یکی تولید هورمون استروژن و وظیفه دوم تولید تخمک است. هورمون هیپوفیز باعث می شود در تخمدان سلول هایی به صورت فولیکول ایجاد شود.

هر تخمکی در درون کیست هایی به نام فولیکول قرار دارد. زمانی که فولیکول به بلوغ و حدود 20 میلیمتر می رسد تخمک از درون آن آزاد می شود. اگر فولیکول به حد بلوغ نرسد به صورت کیست کوچک در تخمدان باقی می ماند. در هر ماه در بدن شما حدود 40 تخمک شروع به رشد می کند و کیست های ریزی ایجاد می کنند در روند تخمک گذاری طبیعی این کیست ها از بین می روند و یک یا دو فولیکول به بلوغ می رسند و تخمک آزاد می شود. در صورتی که بلوغ فولیکول انجام نگیرد و این کیست های ریز از بین نروند اصطلاحا گفته می شود تخمدان پلی کیستیک می باشد. پس در واقع تنبلی تخمدان به دلیل عملکرد نادرست هورمونی رخ می دهد. اگر در تصاویر سونوگرافی کیست های ریزی مشاهده شد الزاما به معنی بیمار بودن شما نیست بلکه باید در کنار سونوگرافی برای تشخیص این بیماری آزمایش های هورمونی نیز انجام شود.

این بیماری در برخی از خانم ها باعث چاقی می شود و در برخی دیگر چاقی می تواند باعث اختلال در عدم کارکرد صحیح تخمدان شود. از دیگر علائم پلی کیستیک تخمدان می توان به افزایش موی زائد و قاعدگی های نامنظم اشاره کرد.

اگر در آزمایش هورمونی مقدار استروژن پایین تر از 100 پیکوگرم باشد می تواند نشانه ابتلا به پلی کیستیک تخمدان از نوع مقاومت به انسولین باشد.

این موضوع اغلب در افرادی دیده می شود که سابقه خانوادگی ژن انسولین معیوب داشته باشند و این باعث می شود سوخت و ساز چربی به درستی انجام نشده و دچار اختلال هورمون گردند. در این افراد حتی ممکن است علائمی نظیر چاقی، موی زائد و قاعدگی نامنظم بروز پیدا نکند. نوع دیگری از این بیماری وجود دارد که سطح استروژن از 100 پیکوگرم بالاتر است. برای رفع مشکل باروری در این خانم ها از قرص کلومیفن و لتروزول استفاده می شود و بدن شان خیلی خوب به این داروها جواب می دهد و می توانند باردار شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 1.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...