دانشنامه فرزند

چسبندگی لوله های رحمی
چسبندگی لوله رحم

دانشنامه فرزند: لوله های رحم یا لوله های فالوپ، لوله های باریکی هستند که در انتها، پهن و کمی باریک تر می شوند و شاخه های انتهایی آن ها مانند بادکش کنار تخمدان قرار می گیرد. همین که تخمک در هر سیکل قاعدگی آزاد می شود حالت مکشی لوله ها باعث می شود تخمک به داخل لوله کشیده شود.

زمانی که تخمک وارد لوله رحمی می شود مژک هایی که در لوله ها وجود دارند شرایط حرکت آرام تخمک به داخل رحم را فراهم می کنند. اگر به هر دلیلی، این مژک ها آسیب ببینند یا مشکلی در شکم ایجاد شود که تحرک لوله ها را از بین ببرد به عنوان «چسبندگی» شناخته می شود.

چسبندگی لوله های رحمی می تواند علل مختلفی داشته باشد. این التهاب ها می توانند ناشی از عفونت های مکرری باشند که خانم به آن مبتلا شده و پس از این که وارد لگن شده لوله ها را درگیر کرده است.

در افرادی که از IUD استفاده می کنند نیز احتمال التهاب لگنی و لوله های رحمی بیشتر است، به همین علت برای خانم هایی که تا کنون بچه دار نشده اند IUD را به عنوان روش جلوگیری پیشنهاد نمی کنیم. البته به این معنا نیست که همه کسانی که از IUD استفاده می کنند دچار این مشکل می شوند ولی توجه به این نکته ضروری است.

اگر خانمی به دلیل پارگی کیست تخمدان جراحی شود یا آپاندیسیت داشته باشد و دیر برای درمان اقدام کند، مواد داخل شکم پراکنده شده و با وجود جراحی، باز هم به دلیل این که مواد داخل شکم رها شده می تواند باعث چسبندگی رحم و لوله های رحم به روده ها شود و همین موضوع منجر به کم شدن میزان تحرک لوله ها خواهد شد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

آزمایشات

در حال بارگذاری ...