دانشنامه فرزند

آلودگی هوا در دوران بارداری
آلودگی هوا در بارداری

دانشنامه فرزند: آلاینده های هوای حاصل از دود ماشین ها، کارخانه ها و تخریب فضای سبز موجب آلودگی هوا می شود. این آلودگی ها بر سلامت افراد به ویژه کودکان، سالمندان، بیماران قلبی، زنان باردار و بیماران آلرژیک تاثیر منفی می گذارد.

از آنجا که تنفس هوای آلوده در مادران باردار به آسیب کروموزوم های جنینی، زایمان زودرس با جنین کم وزن و نارس و حتی آسم دوران کودکی منجر می شود، با استفاده بیشتر از حمل و نقل عمومی، پیاده روی و دوچرخه سواری در معابر مخصوص به فردای سالم تر فرزندان خود کمک کنیم.

غلظت بالای سرب در خون مادران باردار با علائمی مانند: کم خونی فقر آهن، ناخوشی، تهوع، یبوست، درد شکمی، ضعف عضلانی و مشکلات عصبی در مادر همراه است و از راه جفت به جنین منتقل می شود. تحقیقات نشان می دهد افزایش تراکم ماده سرب در خون جنین با تاخیر رشد جنین، نوزاد نارس و کند ذهنی کودکان در آینده همراه است.

هشدار:رنگ های حاوی سرب که در بازسازی و نوسازی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد از راه گرد و غبار معلق در هوا به ریه های افراد مستعد به ویژه زنان باردار وارد می شود. پس، از رفتن به چنین محیط هایی اجتناب ورزید.

مصرف سیگار در افراد خانواده و آلودگی هوا با سرب باعث افزایش غلظت ماده سرب در خون و استخوان می شود که این موضوع می تواند منجر به آسیب های مغزی در جنین شود. با قطع کامل سیگار (چه برای زن باردار و چه اطرافیان او) و مصرف ویتامین c، آهن و کلسیم در زنان باردار می توان غلظت بیش از اندازه سرب خون را کاهش داد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...