دانشنامه فرزند

حقایقی در مورد بیماری پلی کیستیک تخمدان
پلی کیستیک تخمدان

دانشنامه فرزند: سندرم پلی کیستیک تخمدان مشکلی است که این روزها خانم های زیادی درگیر آن می باشند. این بیماری را با نام تنبلی تخمدان نیز می شناسند. اگر تخمدان شما پلی کیستیک است در واقع شما کیست ندارید، در این اختلال فولیکول های کوچک، تخمدان را محاصره کرده اند.

  • ممکن است تعجب کنید با این که دیگر دوران نوجوانی را پشت سر پشت سر گذاشته اید اما همچنان دچار جوش و آکنه می شوید. دلیل این موضوع میزان بالای هورمون تستسترون می باشد، تغییراتی در رژیم غذایی و داروهای مهار کننده اندروژن می تواند به کاهش این جوش ها کمک کند.

  • اگر مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان هستید ممکن است روند کاهش وزن تان بسیار کند باشد و وزنی که به سختی موفق شده اید آن را کاهش دهید به سرعت بر می گردد، علت این موضوع تاثیر انسولین است.

  • زنانی که مبتلا به سندرم پلی کیستیک هستند بیشتر در معرض اضطراب و افسردگی قرار می گیرند. ممکن است یک دقیقه احساس خوبی داشته باشید سپس عصبی، مضطرب و یا افسرده شوید. اگر شما هم دچار چنین مشکلی هستید بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

  • انسولین به عنوان یک محرک اشتها عمل می کند و شما را به خوردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات وا می دارد. ممکن است حس کنید تمایل بسیار شدیدی به شیرینی دارید. سعی کنید وعده های غذایی تان را بیشتر بر پایه پروتئین قرار دهید و به طور مرتب ورزش کنید و از مکمل ها و دارو های کاهش دهنده انسولین استفاده نمایید.

  • ریزش مو یکی از نگرانی های خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است. نازک شدن موها و امکان کچلی در آینده اضطراب آور و وحشتناک است. داروی اسپیرونولاکتون می تواند تاثیر چشمگیری در پیشگیری یا کاهش ریزش مو داشته باشد.

  • نوسانات نامنظم قند خون و میزان انسولین در خانم های دچار پلی کیستیک می تواند موجب شود میزان قند خون ناگهانی افت کند. قند خون پایین هم می تواند منجر به تاثیرات جانبی ناخوشایندی مانند سر درد، گیجی، آسیب پذیری و خشم شود که به آن «عصبانیت ناشی از گرسنگی» می گویند.

  • سندرم پلی کیستیک تخمدان از شایع ترین دلایل ناباروری در زنان است. بارداری در این خانم ها اگرچه غیر ممکن نیست اما دشوار می باشد. البته پیشرفت های جدید در داروهای باروری، باعث می شود نسبت به گذشته تعداد بیشتری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک امکان مادر شدن پیدا کنند هرگز امیدتان را از دست ندهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...