دانشنامه فرزند

تشخیص بارداری از طریق هورمون hCG
تست بارداری

دانشنامه فرزند: برای تشخیص بارداری روش های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط مختلف می توان از هر کدام استفاده کرد. انواع روش های تشخیص بارداری عبارتند از: نوار تست حاملگی یا بی بی چک، آزمایش خون بارداری، آزمایش ادرار بارداری یا گراویندکس، سونوگرافی و ...

متداول ترین، آسان ترین، ارزان ترین و سریع ترین روش تشخیص بارداری بررسی هورمون hcg یا گنادوتروپین جفتی انسانی در ادرار است. در این آزمایش با استفاده از بی بی چک سطح این هورمون در ادرار سنجیده می شود.

زمانی که اسپرم و تخمک لقاح پیدا می کنند، تخمک لقاح یافته به طرف رحم رفته و در جدار آن لانه گزینی می کند. بین ۳ تا ۱۰ روز بعد جفت تشکیل می شود. HCG در دو بخش آلفا و بتا توسط سلول های تروفوبلاستیک جفت، سنتز می شود. مهم ترین وظیفه این هورمون نگهداری از جسم زرد است که تولید استرادیول و پروژسترون می کند.

مقدار این هورمون در بارداری طبیعی و سالم از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در سرم خون مادر شروع به بالا رفتن می کند. هورمون hcg ابتدا در خون و سپس در ادرار ظاهر می شود بنابراین آزمایش خون دقیق تر است و زودتر مثبت می شود. این هورمون ۳ تا ۵ روز بعد از عقب افتادن عادت ماهانه در ادرار و قبل از آن در خون قابل اندازه گیری است.

اگر مقدار هورمون Bhcg کمتر از ۱۰ باشد شخص باردار نیست، اگر بیشتر از ۲۵ باشد فرد باردار است و اگر مقدارش بین ۱۰ تا ۲۵ باشد به این معناست که نمی توان با قاطعیت گفت باردارید یا خیر. سطح این هورمون در هفته های ۸ الی ۱۱ به حداکثر مقدار خود می رسد و سپس در ادامه بارداری کاهش می یابد. این مقدار هورمون در اوایل بارداری هر ۴۸ ساعت تقریبا دو برابر می شود.

در شرایطی مانند مصرف بعضی از داروها مانند پرومتازین یا کلردیازپوکساید، وجود بیماری هایی مانند پروتئینوری، هموگلوبینوری، زایمان جدید یا سقط جنین، اشتباه در روش اجرای تست و خطا در خواندن نتیجه ممکن است پاسخ مثبت کاذب دیده شود.

زمانی که hcg در حداکثر غلظت (در روزهای ۶۰ تا ۸۰) می باشد، ۵ الی ۱۰ درصد امکان ایجاد جواب منفی کاذب وجود دارد. پاسخ های منفی کاذب معمولا ناشی از خطا در انجام روش ارائه شده می باشند. علت دیگر پاسخ منفی کاذب تست در روزهای اول لقاح است که هنوز هورمون hcg وارد ادرار نشده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «فکر می کنم باردارم!» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...