دانشنامه فرزند

همه آنچه درباره بارداری دوم باید بدانید
بارداری مجدد

دانشنامه فرزند: اکثر خانم هایی که قصد بارداری مجدد دارند تصور می کنند بارداری دوم همانند بارداری اول شان است اما این تصور اشتباهی است اگر بارداری اول تان سه ماه تمام تهوع و استفراغ داشتید ممکن است برای بارداری دوم چنین اتفاقی تکرار نشود.

آیا بارداری دوم با بارداری اول تفاوت دارد؟

بله و این تفاوت علت های زیادی دارد. هر جنین با جنین دیگر متفاوت است، از طرفی بدن شما نیز هر روز در حال تغییر می باشد. معمولا در بارداری اول مادران اطلاعات و آگاهی کمی از دوران بارداری دارند و حرکات جنین و علائم زایمان را نمی شناسند. در صورتی که در بارداری دوم به دلیل تجربه، آگاهی از علائم و مراقبت های بارداری و زایمان بیشتر است.

مشکلات بارداری دوم چیست؟

در خانم هایی که صاحب فرزند هستند و مجدد باردار شده اند احساس خستگی و فشار روحی بیشتر است چون به هر حال باید از فرزند اول شان نیز مراقبت کنند. انقباضات بعد از زایمان در خانم هایی که بارداری قبلی داشته اند بیشتر دیده می شود.

مقدار و مدت زمان ترشح آغوز (اولین شیر مادر که حاوی پروتئین زیادی است) در بارداری دوم بیشتر می باشد.

احتمال مسمومیت بارداری (فشار خون بالا و دفع پروتئین در ادرار) در بارداری های بعدی کمتر است.

اگر تصمیم به بارداری مجدد دارید باید به سن خود توجه داشته باشید، بارداری در سن بالای ۳۵ سال جزء بارداری های پرخطر محسوب می شود و به مراقبت های بیشتری نیاز دارد.

آیا زایمان طبیعی در بارداری دوم راحت تر است؟

بله، زایمان طبیعی برای بار دوم راحت تر است چون بدن شما یک بار این کار را انجام داده و این بار راحت تر مراحل را طی می کند. البته زایمان سزارین برای بار دوم سخت تر است چون احتمال چسبندگی جفت و ... بیشتر می شود.

بهترین فاصله سنی برای بارداری دوم چقدر است؟

برخی محققین بهترین فاصله سنی برای بارداری مجدد را بین ۳ تا ۵ سال در نظر می گیرند چون هم عوارض بارداری و هم عوارضی که در آینده برای فرزندان ایجاد می شود کمتر است. اگر فاصله سنی با بارداری اول کم باشد چون شما در حال شیردهی به فرزند اول تان هستید و کودک نیز به مراقبت های بیشتری احتیاج دارد و بدن شما هم هنوز خود را ترمیم نکرده، همه این ها بارداری دوم را تحت تاثیر قرار می دهد.

ناباروری بعد از داشتن یک فرزند ممکن است؟

بله، ممکن است یک زوج با داشتن یک فرزند برای بارداری دوم دچار مشکل شوند که به آن ناباروری ثانویه می گویند، به خصوص اگر بیش از ۵ سال از بارداری قبلی گذشته باشد. البته جای نگرانی وجود ندارد و به احتمال زیاد قابل درمان است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری مجدد» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...