دانشنامه فرزند

برنامه غذایی کودک از بدو تولد تا شش ماهگی
شیردهی

دانشنامه فرزند: اگر شما اولین بار است که مادر می شوید ممکن است جهت تغذیه فرزندتان دچار استرس گردید. نگران نباشید در اولین ساعات پس از زایمان پرستارها و ماماها در این مورد شما را راهنمایی می کنند.

پس از این که فرزند شما پا در این دنیا گذاشت به مدت شش ماه باید رژیم غذایی مایع داشته باشد که می تواند شامل شیر مادر یا شیر خشک گردد. بهترین غذا برای کودک شیر مادر است علاوه بر این که شیردهی می تواند باعث ایجاد پیوند عاطفی عمیقی میان مادر و کودک گردد همچنین از ابتلا به ذات الریه، بیماری های ایجاد کننده اسهال، چاقی، دیابت و آلرژی پیشگیری می کند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی می باشند.

در اواخر دوران بارداری، بدن مادر، مایعی که نام آن آغوز (که به عنوان اولین شیر نیز شناخته می شود) است تولید می کند که برای نوزاد تازه به دنیا آمده بسیار مفید می باشد. رنگ آغوز مایل به زرد می باشد و سرشار از اجزای ایمنی، فاکتورهای رشد و پروتئین است. آغوز باعث پیشگیری از ابتلا به عفونت گوش میانی، دستگاه گوارش و ادراری و تنفسی می گردد.

کودک سالم در اولین ساعات از بدو تولد خود معمولا هوشیار و آماده برای اولین تغذیه می باشد. در روزهای ابتدایی کودک ممکن است بین 8 تا 12 وعده شیر طلب کند. هر چه کودک شیر بیشتری میل کند بدن مادر نیز تولید را افزایش می دهد.

شیر مادر تا یک سالگی مهم ترین منبع تغذیه کودک است، البته ممکن است شما مایل باشید که شیردهی را مدت زمان بیشتری ادامه دهید اما از پایان سال اول باید غذای جامد در اولویت قرار گیرد.

اگر مادر قادر به شیردهی نباشد می تواند از شیر خشک استفاده نماید. اگرچه شیر خشک فاقد آنتی بادی و مواد مغذی موجود در شیر مادر است اما جایگزین مناسبی می باشد. در صورت استفاده از شیر خشک استریل کردن کلیه تجهیزات مورد استفاده، به شما در جلوگیری از بروز بیماری و آلودگی کمک می کند. شیر خشک تا یک سالگی می تواند جایگزین شیر مادر گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «شیردهی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...