دانشنامه فرزند

برنامه غذایی کودک از شش تا دوازده ماهگی
تغذیه کودک

دانشنامه فرزند: وقتی که فرزند شما شش ماهه شد باید غذاهای جامد را وارد برنامه غذایی او کنید. البته همچنان شیر مادر یا شیر خشک در اولویت قرار دارد.

زمان شروع غذای جامد

با بزرگ تر شدن فرزندتان ممکن است با تغذیه شیر خشک یا شیر مادر به تنهایی میزان کافی آهن را جذب نکند همچنین زمانی که وزن کودک شما به دو برابر وزن هنگام تولد رسید به مقدار بیشتری غذا در روز احتیاج دارد. این که به طور دقیق چه زمانی برای شروع غذای کمکی مناسب است بستگی به فرزند شما دارد. در این موضوع تنها شرایط سنی مطرح نیست بلکه توانایی به کودک در نشستن، توانایی نگه داشتن سر خود و دیگر نقاط عطف رشد از جمله جویدن بستگی دارد. اگر فرزند شما هنوز توانایی های لازم را کسب نکرده باشد تغذیه غذای جامد ممکن است خطرآفرین گردد.

قانون طلایی برای شروع غذای کمکی به کودک این است که مواد غذایی باید به صورت تک تک به کودک معرفی شوند تا در صورت بروز واکنش آلرژیک، این موضوع قابل تشخیص باشد.

هشدار:علائم یک واکنش آلرژیک عبارت است از بثورات پوستی، تورم در صورت، استفراغ، اسهال، سرفه و خس خس و رنگ پریدگی. در صورت بروز هر یک از این علائم فوری با پزشک تماس بگیرید.

بهترین غذاهای جامد

 • غلات

  سرآل غلات که حاوی کالری اضافی و آهن هستند می توانند بهترین گزینه برای شروع غذای کمکی باشند. غلات برنج معمولا به دلیل کاهش احتمال واکنش آلرژیک انتخاب می شود اما می توانید غلات گندم را نیز امتحان کنید. غلات با شیر مادر یا شیر خشک یا آب تهیه می شود. از مقدار کم شروع کنید و حجم وعده را به مرور افزایش دهید.

 • غذاهای پوره شده

  در صورت عدم واکنش آلرژیک هر چند روز یک ماده غذایی جدید را به کودک معرفی کنید. فراموش نکنید که در ابتدای شروع غذای کمکی هدف آشنا کردن کودک با طعم و بافت های مختلف است و مقدار خورده شده اهمیت بالایی ندارد. در حدود هشت ماهگی معمولا کودک شما نیم فنجان میوه و نیم فنجان سبزی را مصرف می کند. در حدود 7 الی 9 ماهگی هنگامی که فرزند شما به غذاهای پخته عادت می کند می توانید ترکیبات دو یا چند ماده را امتحان کنید. بهتر است از افزودن نمک و شکر به غذای کودک خودداری نمایید، کم کم می توانید غذاهای پوره شده حاوی تکه های کوچکی از سبزیجات، ماکارونی یا گوشت را به برنامه غذایی او اضافه کنید. لثه کودک شما به اندازه کافی قوی است و برای جویدن داشتن دندان الزامی نیست.

 • غذای انگشتی

  در سن 10 الی 12 ماهگی فرزند شما می تواند غذاهای پیچیده تری را میل نماید که معمولا با انگشت یا یک قاشق تلاش در خوردن آن ها می کند. این غذاها شامل نان تست نرم، تکه های کوچک گوشت، مرغ یا ماهی و قطعات سبزی پخته است.

ویتامین ها و مواد معدنی

آهن در رشد سیستم عصبی مرکزی کودک اهمیت فراوانی دارد. علاوه بر آهن موجود در شیر، مکمل های آهن نیز موجود هستند که می توانید با تجویز پزشک تهیه کنید. ویتامین B12 در محصولات لبنی، تخم مرغ و گوشت یافت می شود، این ویتامین برای حفظ گلبول های قرمز بسیار اهمیت دارد. ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر که برای رشد استخوان ها مهم هستند کمک می کند. فلوراید مورد نیاز کودک به طور معمول در آب آشامیدنی یافت می شود. فلوراید می تواند به کاهش تشکیل حفره در دندان کودک کمک کند.

غذاهای ممنوع برای کودکان زیر یک سال

بعضی مواد غذایی برای کودکان زیر یک سال مناسب نیستند از جمله:

 • آجیل و انگور کامل که خطر خفگی دارند.

 • عسل که می تواند باعث عفونت باکتریایی شود.

 • چای که می تواند مانع از جذب برخی ویتامین ها شود.

 • شیر گاو که حاوی آهن کافی نیست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «غذای کمکی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...