دانشنامه فرزند

گرفتگی عضلات در دوران بارداری
بارداری

دانشنامه فرزند: گرفتگی عضلات معمولا از ماه دوم بارداری شروع می شود و تا هنگام زایمان ادامه دارد. گرفتگی عضلات در هر دوره از بارداری به علل خاصی رخ می دهد.

علت گرفتگی عضلات در دوره های مختلف بارداری

گرفتگی عضلات در سه ماهه اول بارداری به دلیل تغییرات رحم به خاطر رشد جنین می باشد. در سه ماهه دوم بارداری رحم به بزرگ ترین حالت خود می رسد. این مسئله باعث افزایش درد و گرفتگی می شود. گرفتگی های شکم در سه ماهه سوم بارداری از علائم زایمان می باشند. در سه ماهه سوم بارداری گرفتگی عضلات پا اتفاق می افتد که به خاطر افزایش وزن می باشد.

نکته: گرفتگی عضلات در بارداری امری طبیعی است اما به هر حال اگر ادامه دار باشند بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

گرفتگی عضلات و درد شکم

ممکن است این درد به خاطر غذایی که می خورید باشد. درد شکم از اوایل بارداری آغاز می شود و تا هنگام زایمان ممکن است ادامه یابد. در صورتی که درد ناگهان افزایش یابد و انقباضاتی مانند پشت درد نیز همراه با آن وجود داشته باشد ممکن است علائم زایمان زودرس باشد.

وجود سنگ کیسه صفرا در طول بارداری باعث درد شکم می شود. درد شکم با مصرف مواد غذایی تولید کننده گاز و نفخ افزایش می یابد. درد شدید شکم به خصوص اگر همراه با خونریزی باشد می تواند یکی از نشانه های سقط جنین باشد.

گرفتگی عضلات و پشت درد

پشت درد معمولا به معنی رشد جنین است. این درد اغلب در نیمه دوم بارداری مشاهده می شود. دو نوع پشت درد در بارداری وجود دارد:

  • درد قسمت پایین پشت این درد معمولا در قسمت بالای کمربند در مرکز حس می شود. این درد با حالت هایی مانند ایستادن یا نشستن نامناسب افزایش می یابد.

  • درد لگن این درد چهار برابر بیشتر از درد قسمت پایین دیده می شود و در قسمت پایین کمربند رخ می دهد. این در هر دو طرف بدن حس می شود. درد تا باسن و پشت ران ها امتداد می یابد. درد لگن معمولا به دلیل تغییرات هورمونی، جدایی عضلات، افزایش وزن و تغییر حالت نشستن یا ایستادن اتفاق می افتد.

گرفتگی عضلات و درد پا

پا درد معمولا در سه ماهه دوم بارداری دیده می شود و با پیشروی بارداری بدتر می گردد. پا درد و گرفتگی عضلات پا معمولا به دلیل افزایش وزن می باشد، همچنین پا درد به دلیل فشار رگ های خونی در پا، تغییرات هورمونی یا کمبود کلسیم و منیزیم اتفاق می افتد. حمام گرم پیش از خواب به کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات پا کمک می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...