دانشنامه فرزند

همه آنچه در مورد نام هلیا باید بدانید
i201911091127s

دانشنامه فرزند: اگر در انتخاب نام هلیا برای دخترتان دچار تردید هستید حتما این مقاله را مطالعه کنید، زیرا با داشتن اطلاعات کامل می توانید دلایل کافی برای انتخاب کردن یا نکردن این نام داشته باشید. بنابراین تصمیم گیری راحت تر خواهد شد.

معانی هلیا در ریشه های مختلف

با مطالعه و تحقیق درباره نام هلیا از منابع گوناگون می توان به این نتیجه رسید که ریشه هلیا یونانی است و به معنی خورشید می باشد. اما معانی دیگری نیز برای این نام ذکر شده مثلا در فرهنگ دهخدا برای هلیا معانی دختر خورشید، طلوع خورشید و آرزو استفاده شده است. در برخی منابع دختر ماه، دختر شب، نور و روشنایی، گلی که از درون گلی دیگر شکفته است، در زبان مازندرانی به معنی شکوفه درخت هلو، در کردی شکوفه درخت گلابی، در روسی پری دریایی و در زبان هندی به معنی عشق به کار رفته است.

طبق جستجوهای اینترنتی، کاربری از فلوریدا این گونه نوشته بود که هلیا از ریشه کتاب مقدس است و به معنی «مشتق شده از هلی برای دختر» می باشد. نام هلی، نام یک کودک در کتاب مقدس است و به معنی صعود و بالا رفتن می باشد.

تاریخچه پیدایش نام هلیا

  • پیدایش هلیا در یونان در اساطیر یونان هلیوس نام خدای جوان یونان خورشید، تایتان بود که هر روز دریک ارابه ای که توسط چهار اسب کشیده می شد بر فراز آسمان می چرخید. دختر هلیوس، هلیا نام داشته که صورت تخفیف یافته هلیاد است.

  • پیدایش هلیا در ایران در سال 1345 خورشیدی شادروان نادر ابراهیمی نویسنده مشهور در یکی از سفرهای خود از تهران به اصفهان برای انتخاب نام شخصیت اصلی کتابش در حال پیدا کردن ترکیب جدیدی از واژه «الهی» بود. او شروع به درهم ریختن حروف الهی کرد و در نهایت به نام «هلیا» رسید. برای اولین بار در ایران اسم هلیا در کتاب «بار دیگر شهری که دوست می داشتم» استفاده شد که با استقبال مردم مواجه و در میان آن ها محبوبیت پیدا کرد. سال ها بعد نادر ابراهیمی صاحب دختری شد و نام او را هلیا گذاشت، او تصور می کرد هلیا از ساخته های خودش می باشد اما مدت ها بعد متوجه شد که این نام از ریشه «هلیو» است و در لاتین به معنی خورشید می باشد.

اسامی مشابه هلیا

نزدیک ترین اسم ها به هلیا «هلن»، «هلنا»، «هلینا»، «النا» و «الینا» هستند که همگی به معنی نور و روشنایی می باشند و با هلیا هم آوا هستند.

مزایای نام هلیا

والدین باید هنگام انتخاب نام به نکات مختلفی توجه داشته باشند تا بتوانند اسمی مناسب برای فرزندشان انتخاب کنند. بعضی از این نکات که در اسم هلیا نیز به چشم می خورد شامل موارد زیر می باشد:

  • کوتاهی و اختصار
  • املا و تلفظ آسان
  • دوست داشتنی بودن
  • گویا بودن
  • ظرافت در بیان
  • راحت و آشنا به گوش

فراوانی نام هلیا

برخی اسامی مثل هلیا بین المللی هستند، جالب است بدانید این نام 55 درصد به عنوان اسم در 8 کشور و 45 درصد به عنوان نام خانوادگی در 12 کشور استفاده شده است. اسم هلیا در ایران، ترکیه و هند بسیار محبوب می باشد. فراوانی نام هلیا در سازمان ثبت احوال کشور تا سال 1398 تعداد «59142» ذکر شده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «انتخاب نام» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 26 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

در حال بارگذاری ...