دانشنامه فرزند

کودک نوپای بدغذا
کودک بدغذا

دانشنامه فرزند: فرزند نوپای شما (یک تا دو ساله) هنگام غذا خوردن شیطنت می کند و تمایل او بیشتر به خوردن شیر شما یا هله هوله است تا غذای اصلی. این مشکلی است که خیلی از مادران دارند. با چنین کودکی چه باید کرد؟

قبل از هر چیز باید خدمت شما عرض شود که کودک از یک سالگی به بعد اگر دسترسی به غذای سالم داشته باشد نیاز جسمی به شیر مادر ندارد، شیر مادر حاوی هورمون اکسی توسین هست که این هورمون باعث ایجاد وابستگی بین کودک و شیر مادر می شود. هر چه قدر سن کودک هنگام از شیر گرفتن بیشتر باشد این وابستگی بیشتر است و کار برای شما دشوار می شود. بنابراین توصیه می شود از یک سالگی یا یک سال و نیمگی کودک به بعد هر زمان که مادر و کودک از لحاظ روحی آمادگی لازم را دارند به مرور شیر پاستوریزه جایگزین شیر مادر و شیر خشک شود.

اگر فرزند شما مثل یک بزرگسال هنگام خوردن غذا آرام نمی نشیند کاملا طبیعی است و انتظاری غیر از این نمی توان داشت. کودک نهایتا 5 دقیقه تحمل دارد یک جا بنشیند و غذا بخورد، بنابراین شما باید محیطی متناسب با این موضوع برای او آماده کنید. مثلا می توانید از صندلی غذا استفاده کنید یا پشت میز روی صندلی بنشیند که توانایی بلند شدن از جایش را نداشته باشد.

غذاهای انگشتی تهیه کنید که کودک خودش بتواند غذا بخورد. بهترین راه برای کودکان بدغذا این است که زمان استفاده از هله هوله را به بعد از خوردن غذای اصلی موکول کنید. یک الی دو ساعت قبل از وعده غذایی اصلی به کودک چیزی که باعث سیری اش شود ندهید. غذای مورد علاقه اش را برایش تهیه کنید. اگر غذا را کامل خورد او را تشویق کنید اما نه در حد زیاد. اگر از خوردن غذا امتناع کرد یا به اندازه کافی نخورد غذا را جمع کنید و تا یک الی دو ساعت غذایی به او ندهید. اگر هله هوله یا میوه یا شیرینی خواست به او بگویید این ها برای بعد از خوردن غذای اصلی است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...