دانشنامه فرزند

مبانی خواب کودک: از سه تا شش ماهگی

دانشنامه فرزند: تقریبا از سه ماهگی شما متوجه تغیراتی در الگوی خواب کودک می شوید. فرزند تان اکنون به دلایلی مانند توجه به محیط اطراف، روز ها بیشتر بیدار می ماند و شب ها طولانی تر می خوابد. این زمان بهترین موقع برای تشویق به داشتن برنامه ای مناسب برای خواب است.

الگوی خواب

اکثر کودکان در سن سه ماهگی، در مجموع شبانه روز حدود 15 ساعت می خوابند. در چهار یا پنج ماهگی، بیشتر بچه ها خواب و بیداری شان منظم می شود و این نظم هر روزه تکرار می شود. بدن هر آدمی ساعتی برای خود دارد. ساعت بدن کودک نیز به تدریج منظم شده و تا شش ماهگی شاید بتواند هر شب بین 6 تا 8 ساعت متوالی بدون احتیاج به شیر بخوابد. دوره های خواب و بیداری او دیگر کمتر به گرسنگی مربوط می شود، چون حجم معده اش بزرگ تر شده و می تواند مدت طولانی تری را بدون غذا خوردن سر کند.

ایجاد عادات خوب برای خواب کودک

در این جا چند راهنمایی برای داشتن خواب بهتر فرزند تان بیان شده است:

  • توجه به علایم خواب کودک بین سه تا شش ماهگی با علایمی به شما نشان می دهد که آماده خواب شب یا چرت زدن است. در هنگام خواب آلودگی او فعالیت اش کمتر شده و ساکت می شود. به افراد و اسباب بازی ها بی علاقگی نشان می دهد. خمیازه می کشد و چشمانش را می مالد. هم چنین چشم هایش حالت بی حال پیدا می کند. بی قرار و تحریک پذیر می شود. سرش را به سمت سینه خم می کند و یا رویش را از شما بر می گرداند.

  • ایجاد یک برنامه منظم قبل از خواب برنامه خواب کودک می تواند شامل یک یا چند مورد از جمله حمام کردن، یک ماساژ ملایم، پوشیدن لباس خواب، تعریف قصه، خواندن آواز یا لالایی، در آغوش گرفتن، شیردادن، بوسیدن، شب بخیر گفتن باشد.

  • مقابله با زود بیدار شدن صبح ها اگر کودک همیشه صبح ها زود بیدار می شود می توانید مشکل را با یک پرده کلفت تر در اتاقش حل کنید. بلافاصله بعد از بیدار شدن به سراغ اش نروید، کمی صبر کنید شاید دوباره به خواب برود. برخی متخصصان توصیه می کنند برای دیر تر بیدار شدن در صبح، کودک را شب ها یک ساعت دیر تر بخوابانید. بهتر است چند شب با همین شیوه پیش بروید. در حدود شش ماهگی شما می توانید چند اسباب بازی مورد علاقه اش را در تختش بگذارید تا پس از بیداری سرگرم شود.

  • تشویق کودک برای به خواب رفتن مستقل اگر کودک وسط شب یا صبح زود بیدار می شود سریع به سراغ اش نروید. راه های مختلفی برای آموزش کودک جهت تنها خوابیدن به تنهایی وجود دارد، شامل راه هایی به همراه گریه یا بدون گریه. انتخاب راه یادگیری مناسب بستگی به سبک زندگی و اعتقادات شخصی شما و نیاز های خاص فرزند تان دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 45 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...